P67240-B21
Out of stock
1000W M-CRPS Titanium Hot Plug Power Supply Kit
More Information
SKU P67240-B21
EAN 0190017738451
Manufacturer HPE
Availability N
Maximum Power, Ultimate Efficiency
HPE Modular Common Redundant Power Supplies offer output range 3200W, allowing customers to right size the power supply for their exact server configurations.
M-CRPS offer multiple power output options and AC power supplies are capable of low-line (100V to 127V) and high-line (200V to 240V) inputs.
Two Major Form Factors: 73.5 mm and 60 mm (width)
Deploy Worldwide, Manage Globally
–48V DC
Fast, toolless hot-plug access simplifies and enhances serviceability.
Power That You Can Trust
Security measures that protect system integrity and enable firmware updates with confidence.
How do you fuel your most power-hungry servers while boosting data center efficiency? HPE Modular Common Redundant Power Supplies are newly designed to comply with Open Compute Project (OCP) specifications, featuring new form factors and increased power output, along with enhanced serviceability and manageability. They are Titanium-rated, 96% efficient (power efficiency certification from 80PLUS program), and offer capacities up to 3200W, allowing users to right-size the power supplies for their specific server configurations. This flexibility helps reduce power waste, lower overall energy costs, and avoid trapped power capacity in the data center. M-CRPS power supplies are initially compatible with HPE ProLiant Compute DL320 Gen12 server, HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server, HPE ProLiant Compute DL380a Gen12 server, HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 server, and HPE ProLiant Compute XD230v server, with more Gen12 models to follow.
What is new supporting point:
1000W-capable[1] M-CRPS Titanium hot-plug power supply kit with 96% efficiency, AC inputs ranging from 100V to 127V and 200V to 240V, OCP-compliant, 60mm wide, C14 connector, and 80PLUS certified.
3200W-capable[2] M-CRPS Titanium hot-plug power supply kit with 96% efficiency, AC inputs ranging from 100V to 127V and 200V to 240V, OCP-compliant, 73.5mm wide, C20 connector, and 80PLUS certified.
Design
80 PLUS certification80 PLUS Titanium
Power
Total power1000 W
AC input voltage200 - 240 V
Efficiency96%
Performance
Weight & dimensions
Width60 mm
Depth185 mm
Height40 mm