APC Easy UPS On-Line, 2000VA/1600W, Tower, 230V, 4x IEC C13 outlets, Intelligent Card Slot, LCD, Extended runtime
SKU
SRV2KIL
Out of stock
Easy UPS On-Line, 2000VA/1600W, Tower, 230V, 4x IEC C13 outlets, Intelligent Card Slot, LCD, Extended runtime
  • Includes: CD with software, USB cable, User Manual
More Information
SKU SRV2KIL
EAN 0731304343431
Manufacturer APC
Availability N
PDF URLs View PDF
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity2 kVA
Output power1600 W
Input operation voltage (min)160 V
Input operation voltage (max)280 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating600 J
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)3%
ECO modeYes
Input frequency40/70 Hz
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Auto-restartYes
LED indicatorsYes
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity2 kVA
Output power1600 W
Surge energy rating600 J
WaveformSine
Auto-restartYes
Audible alarm(s)Yes
ECO modeYes
Input frequency40/70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
SmartSlotYes
AC outlets quantity4 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time4 h
Design
Form factorTower
Product colourBlack
CertificationCE, IEC 62040-1-1, IEC 62040-1-2 REACH
LED indicatorsYes
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 14763.6 m
Technical details
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width335 mm
Depth425 mm
Height336 mm
Weight45.4 kg
Battery width23.5 cm
Battery depth35.5 cm
Battery height35.5 cm
Battery weight18.1 kg
Packaging data
Cables includedUSB cable
ManualYes
Logistics data
Certificates
Other features
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
Packaging content
Cables includedUSB cable
ManualYes
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Easy UPS On-Line, 2000VA/1600W, Tower, 230V, 4x IEC C13 outlets, Intelligent Card Slot, LCD, Extended runtime APC Easy UPS On-Line, 2000VA/1600W, To...
PowerShield Centurion 2000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2 kVA 1800 W 6 AC outlet(s)
Hot Product
PowerShield Centurion 2000VA uninterru...
PowerShield Commander RT 2000VA uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2 kVA 1800 W 8 AC outlet(s)
Bestseller
PowerShield Commander RT 2000VA uninte...
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 2000VA, Rackmount 2U, 230V, 6x IEC C13 outlets, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD APC Smart-UPS C, Line Interactive, 200...