APC Easy UPS ONLINE SRV RM Ext. 3000VA230V uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2400 W 7 AC outlet(s)
SKU
SRV3KRILRK
Out of stock
Easy UPS On-Line SRV 3000VA RM 230V with Extended Runtime Battery Pack, Rail Kit
More Information
SKU SRV3KRILRK
EAN 0731304405221
Manufacturer APC
Availability N
PDF URLs View PDF
View PDF
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity3 kVA
Output power2400 W
Input operation voltage (min)110 V
Input operation voltage (max)285 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating600 J
Efficiency88%
Output voltage regulation3%
Crest factor3:1
Charging current4 A
Input frequency40/70 Hz
Ports & interfaces
Cable length1.5 m
USB portYes
Serial interfaceYes
AC outlets quantity7 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
RS-232 ports1
USB port typeUSB Type-B
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Surge protectionYes
WaveformPure sine
Noise level50 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity3 kVA
Output power2400 W
Surge energy rating600 J
Efficiency88%
Surge protectionYes
WaveformPure sine
Output voltage regulation3%
Crest factor3:1
Noise level50 dB
Input frequency40/70 Hz
Power source typeAC
Detachable power cordYes
Charging current4 A
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time5.5 h
Battery voltage72 V
Charging current4 A
Design
Rack capacity4U
Form factorRackmount
Product colourBlack
International Protection (IP) codeIP20
Cable length1.5 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Harmonized System (HS) code85078000
Weight & dimensions
Width86 mm
Depth438 mm
Height432 mm
Weight9.5 kg
Package width554 mm
Package depth240 mm
Package height700 mm
Package weight1.8 kg
Packaging data
Cables includedInput power cable, Output power cable, RS-232, USB cable
Rack mount kitYes
ManualYes
Package width554 mm
Package depth240 mm
Package height700 mm
Package weight1.8 kg
Logistics data
Packaging content
Rack mount kitYes
ManualYes
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Easy UPS ONLINE SRV RM Ext. 3000VA230V uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2400 W 7 AC outlet(s) APC Easy UPS ONLINE SRV RM Ext. 3000VA...