SRT2200XLI
In stock
Smart-UPS On-Line, 2200VA, Tower, 230V, 8x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
More Information
SKU SRT2200XLI
EAN 0731304317630
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity2.2 kVA
Output power1980 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)275 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating340 J
Efficiency92.2%
SmartSlotYes
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Surge protectionYes
WaveformSine
Auto-restartYes
Features
Output frequency50/60 Hz
Web-based managementYes
Output power capacity2.2 kVA
Output power1980 W
Surge energy rating340 J
Efficiency92.2%
Surge protectionYes
Crest factor3:1
Auto-restartYes
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load11.6 min
Typical backup time at full load3.9 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
International Protection (IP) codeIP20
CertificationCE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)3634.43
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Packaging contentPower cord Removable support feet
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
BracketYes
Warranty cardYes
Software CDYes
Package width599 mm
Package depth810 mm
Package height246 mm
Package weight30.8 kg
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Management features
Web-based managementYes
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedUSB cable
BracketYes
Warranty cardYes
Software CDYes
Weight & dimensions
Width85 mm
Depth584 mm
Height432 mm
Weight25 kg
Package width599 mm
Package depth810 mm
Package height246 mm
Package weight30.8 kg
Logistics data
Products per pallet12 pc(s)
Other features
InterfaceSmartSlot
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 2200VA, Tower, 230V, 8x C13+2x C19 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 2200VA, Tower,...
PowerShield Centurion 6000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 6 kVA 5400 W 2 AC outlet(s) PowerShield Centurion 6000VA uninterru...