SRTL3000RMXLI-NC
In stock
Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount 3U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, Network Card,Extended runtime, W/ rail kit,W/ Lithium-ion external battery
More Information
SKU SRTL3000RMXLI-NC
EAN 5054444234083
Manufacturer APC
Availability Y
PDF URLs View PDF
Power
Output power capacity3 kVA
Output power2700 W
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Features
Output power capacity3 kVA
Output power2700 W
Ports & interfaces
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Technical details
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount 3U, 230V, 6x C13+2x C19 IEC outlets, Network Card,Extended runtime, W/ rail kit,W/ Lithium-ion external battery APC Smart-UPS On-Line, 3kVA, Rackmount...
Eaton 9PX6Ki 6 kVA 5400 W Eaton 9PX6Ki 6 kVA 5400 W
Eaton 9PX11KiPM uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 11 kVA 10000 W 1 AC outlet(s)
New
Eaton 9PX11KiPM uninterruptible power...
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 5000VA, 6x C13, 4x C19 output, rack mountable, Embedded NMC
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 500...
APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower...
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW/VA, 6x C13 + 4x C19 + hardwire 1phase output, rack mountable, Embedded NMC
Hot Product
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW...
SKU
SRTL3000RMXLI-NC
9PX6KI
9PX11KIPM
SRT5KRMXLI
SRT6KXLI
SRT8KRMXLI
Manufacturer
APC
EATON
EATON
APC
Form factor
N/A
Rackmount/Tower
Rackmount/Tower
Rackmount
Output power capacity
1200VA to 4000VA
6000VA to 8000VA
Product colour
N/A
Black
Black
Output power
2000W to 3000W
3000W to 6000W
9000W to 12000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
6000W to 9000W