LG 27UP600K-W computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Grey
SKU
27UP600K-W
In stock
68.6cm (27") 4K Ultra HD 3840 x 2160 IPS, 16:9, 400cd/m², 1.07B, 5ms, 178°/178°, 1200:1
  • 68.6cm (27") 4K Ultra HD 3840 x 2160 IPS
  • 5ms, 16:9, 400cd/m2, 1200:1
  • HDMI, DisplayPort
More Information
SKU 27UP600K-W
EAN 8806096368213
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Details Mastered
Enjoy 4K and HDR content as you have never imagined.
HDR Effect for SDR Content
IPS with DCI-P3 95% (Typ.)
True Colours and Wide Viewing Angles
Enhance Games up to 4K and HDR
Immersive Gaming Experience
Dynamic Action Sync
Black Stabiliser
Enjoy 4K and HDR Content
Vivid and Realistic
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time5 ms
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)1200:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1554 x 0.1554 mm
HD type4K Ultra HD
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.4 cm
Performance
AMD FreeSyncNo
Brand specific technologiesBlack Stabiliser, Super+ Resolution
Design
Product colourGrey
Feet colourGrey
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outYes
HDMIYes
DisplayPort version1.4
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)44 W
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)40 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours26 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours46 kWh
Weight & dimensions
Width (with stand)613.5 mm
Depth (with stand)211.5 mm
Height (with stand)454.8 mm
Width (without stand)613.5 mm
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Weight (with stand)4.3 kg
Weight (without stand)3.8 kg
Package width712 mm
Package depth154 mm
Package height436 mm
Package weight6.4 kg
Packaging data
Package width712 mm
Package depth154 mm
Package height436 mm
Package weight6.4 kg
Cables includedDisplayPort, HDMI
Packaging content
Other features
DCI-P3 coverage95%
Power consumption (max)44 W
Width (without stand)613.5 mm
Height (without stand)363.5 mm
HDMIYes
Depth (without stand)45.4 mm
Energy efficiency scaleA to G
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
Technical details
Weight (with stand)4.3 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27UP600K-W computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Grey LG 27UP600K-W computer monitor 68.6 cm...