LG 34WR50QK-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD Black
SKU
34WR50QK-B
In stock
86.4cm (34") Wide Quad HD 3440 x 1440 VA, 21:9, 300cd/m², 16.7M, 5ms, 178°/178°, 3000:1
  • 86.4cm (34") Wide Quad HD 3440 x 1440 VA
  • 5ms, 21:9, 300cd/m2, 3000:1
  • USB, HDMI, DisplayPort
More Information
SKU 34WR50QK-B
EAN 8806096197707
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Display
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
Display diagonal86.4 cm (34")
Response time5 ms
Display resolution3440 x 1440 pixels
Contrast ratio (typical)3000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.23175 x 0.23175 mm
HD typeWide Quad HD
Supported video modes480p, 720p, 1080p, 2160p
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1800R
Display diagonal (metric)86.42 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Performance
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Design
Product colourBlack
Feet colourBlack
Front bezel colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone outYes
HDMIYes
DisplayPort version1.4
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 15°
Height adjustmentNo
On Screen Display (OSD)Yes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)45 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours25.7 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours42.9 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Weight & dimensions
Width (with stand)809 mm
Depth (with stand)223.2 mm
Height (with stand)483.3 mm
Width (without stand)809 mm
Height (without stand)358.9 mm
Depth (without stand)91.5 mm
Weight (with stand)5.9 kg
Weight (without stand)4.9 kg
Package width986 mm
Package depth212 mm
Package height524 mm
Package weight8.4 kg
Packaging data
Package width986 mm
Package depth212 mm
Package height524 mm
Package weight8.4 kg
Stand includedYes
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
Power adapter includedYes
Other features
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Width (without stand)809 mm
Height (without stand)358.9 mm
HDMIYes
Depth (without stand)91.5 mm
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
Front bezel colourBlack
Technical details
Weight (with stand)5.9 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 34WR50QK-B computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels Wide Quad HD Black LG 34WR50QK-B computer monitor 86.4 cm...