CABSHELF22
Out of stock
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Universal Rack Mount Cantilever Shelf for 19" Network Equipment Rack & Cabinet - Heavy Duty Steel – Weight Capacity 50lb/23kg - 22" Deep Tray, Black (CABSHELF22)
  • TAA compliant for GSA Schedule purchases
  • UNIVERSAL 19" FIT: This 2U server rack shelf is designed to fit any 19” wide server rack or enclosure including major brands like APC, Dell, Lenovo, HPE and can accommodate your data, IT, networking or other equipment up to 22” (56cm) deep
  • VERSATILE FUNCTIONALITY: At 22in deep, this fixed rackmount shelf is designed to work with any 19 inch cabinet or equipment rack; it provides additional storage space for mission critical hardware, and can even store your tools or audio/video accessories
More Information
SKU CABSHELF22
EAN 0065030848091
Manufacturer StarTech.com
Availability N
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Add a sturdy, 22in depth fixed shelf into almost any server rack or cabinet
The CABSHELF22 2U 22in Depth Fixed Rack Mount Shelf lets you add a compact, 2U shelf to virtually any standard 19-inch server rack or cabinet with front mount options. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
Backed by a StarTech.com Lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
Features
TypeShelf
Rack capacity2U
Maximum weight capacity22.6 kg
Product colourBlack
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Package width566 mm
Package depth585 mm
Package height110 mm
Package weight4.8 kg
Width465 mm
Weight3.7 kg
Height88 mm
Depth558.8 mm
Packaging data
Package width566 mm
Package depth585 mm
Package height110 mm
Package weight4.8 kg
Packaging content
Screws includedYes
Number of screws4
Quick installation guideYes
Screw typeM5
Number of cage nuts4
Cage nuts includedYes
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Master (outer) case width566 mm
Master (outer) case length585 mm
Master (outer) case height110 mm