Allied Telesis AT-IE048-480-20 uninterruptible power supply (UPS) 480 W
SKU
AT-IE048-480-20
In stock
480W @48Vdc, Industrial AC/DC power supply, DIN rail mount
  • ۼ Electromagnetic immunity for industrial environments
  • ۼ High efficiency
  • ۼ Active PFC
  • ۼ Stable output power with 150% peak current capability
  • ۼ Wide input voltage range
  • ۼ Protections: peak-current, over-current and over-temperature
  • ۼ Remote ON/OFF
  • ۼ Output power confirmation relay (DC_OK)
  • ۼ Extended operating temperature range
  • ۼ Air convention cooling
  • ۼ Metal case
  • ۼ DIN rail mount
More Information
SKU AT-IE048-480-20
EAN 0767035216478
Manufacturer ALLIED TELESIS
Availability Y
PDF URLs View PDF
The IE048-480 is a power supply delivering reliable 480W output power at 48Vdc; it was fully tested and validated to operate with Allied Telesis Industrial products.
Its highly efficient and stable output power has the capability to support 150% of peak load. The nominal output voltage of 48Vdc can be adjusted to match the application requirements.
Power
Output power480 W
Input operation voltage (min)90 V
Input operation voltage (max)350 V
Output operation voltage (max)48 V
Maximum current15 A
Efficiency94%
Power factor0.98
Input frequency50/60 Hz
Performance
Power protection featuresOver current, Over voltage, Overheating
LED indicatorsAlarm, Status
Features
Output power480 W
Maximum current15 A
Efficiency94%
Power factor0.98
Input frequency50/60 Hz
Design
Form factorTower
Product colourWhite
Cooling typeActive
LED indicatorsAlarm, Status
Housing materialMetal
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-20 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-40 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Storage relative humidity (H-H)20 - 90%
Technical details
Harmonized System (HS) code8504.40.8500
Compliance certificatesRoHS, WEEE
Certificates
Cooling
Cooling typeActive
Weight & dimensions
Width70 mm
Depth117 mm
Height124 mm
Weight1.2 kg
Logistics data
Export Control Classification Number (ECCN)5A992C
Other features
Nominal output voltage48 V
Nominal input voltage90 - 264; 98 - 350 V
You may also be interested in
Compare Products
Product Allied Telesis AT-IE048-480-20 uninterruptible power supply (UPS) 480 W Allied Telesis AT-IE048-480-20 uninter...