AOC G4 Q27G4SL/WS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Black, Red
SKU
Q27G4SL/WS
In stock
Screen size (inch) 27, Panel resolution 2560x1440, Max Refresh rate 300 Hz, Response time MPRT 0.3 ms, Panel type IPS, HDMI HDMI 2.1 x 2, DisplayPort DisplayPort 1.4 x 1
More Information
SKU Q27G4SL/WS
EAN 6973985233388
Manufacturer AOC
Availability Y
Product Family G4
QHD Resolution
QHD Resolution
Circular polarization
Circular polarization
Fast IPS
Fast IPS
Become a Gaming-Optimized Weapon for your Team with 320Hz and 0.3ms
With 320Hz monitors being the standard in professional e-sport tournaments and competitions, embrace team solidarity and enjoy an ultra-smooth experience with the incredible responsive of 320Hz and 0.3ms, honing your sharpness and gaming abilities to the next level, especially where optimal team collaboration is required.
G-SYNC Compatible
G-SYNC Compatible
Vesa Certified DisplayHDR™ 400
Vesa Certified DisplayHDR™ 400
Adaptive sync
Adaptive sync
Flicker Free
Flicker Free
Dial point for more accurate and precise aiming
Low Input Lag
Low Input Lag
6 Games Mode
6 Games Mode
Connectable with other devices
Connectable with other devices
27" Circular Polarized Gaming Monitor
The world’s only 320Hz gaming monitor with TÜV Rheinland Circular Polarization certification pairs a 27" Fast IPS panel with circular polarized tech to reduce glare and fatigue. Experience stunning WQHD visuals with VESA DisplayHDR™400 and ultra-responsive performance thanks to a 1ms GtG / 0.3MPRT response time, low input lag, G-sync compatible, Adaptive Sync, and MBR Sync. Gain a competitive edge with a full suite of gaming features including Sniper Scope, Dial Point, Game Color, Gaming Mode, and Shadow Control. The Q27G4SL/WS also supports PBP/PIP functionality, offers Flicker Free and Anti-Blue Light technologies, and a height-adjustable stand for maximum comfort. ...
Display
HDCPYes
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate300 Hz
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time1 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Backlight typeW-LED
Panel typeIPS
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT)0.3 ms
Performance
Low Blue Light technologyYes
Design
Product colourBlack, Red
CertificationRoHs compliant,CB,FCC
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone connectivity3.5 mm
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-5 - 23°
Height adjustmentYes
Pivot angle-90 - 90°
PivotYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeInternal
Power consumption (typical)25 W
Weight & dimensions
Weight (with stand)4.82 kg
Weight (without stand)3.36 kg
Package weight7.7 kg
Packaging data
Package weight7.7 kg
Other features
Compliance certificatesCE
HDMIYes
Power supply typeInternal
Technical details
Compliance certificatesCE
Weight (with stand)4.82 kg
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product AOC G4 Q27G4SL/WS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Black, Red AOC G4 Q27G4SL/WS computer monitor 68....