Philips Evnia 5000 27M2C5200W/75 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
SKU
27M2C5200W/75
In stock
Curved Fast VA Gaming monitor 27M2C5200W Full HD gaming monitor
More Information
SKU 27M2C5200W/75
EAN 8721038005523
Manufacturer Philips
Availability Y
Product Family Evnia
Product Series 5000
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
EasySelect menu toggle key for quick on-screen menu access
LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
Smart Crosshair: for better aim and more fun
Tilt, swivel and height-adjust for an ideal viewing position
SmartImage game mode optimized for gamers
280Hz trail-blazing refresh rate for smoothest gameplay
Philips Evnia 280 Hz display takes your gaming experience to new dimensions. The low input lag coupled with variable refresh rate technology gives you an Immersive gaming advantage. Plus, our wide view angle panel with high resolution provides a realistic gaming experience with unsurpassed color accuracy. Focus on what matters as adjustable stand gives the comfort you deserve and flicker-free gives an easy viewing, so you continue gaming without health worries.
Low input lag reduces time delay between devices to monitor
SmartContrast for rich black details
Curved display design for more immersive experience
16:9 Full HD display for crisp detailed images
High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colorful visuals
Fast VA Panel: For sharp imagery at high frame rates
0.3 ms ultra-fast speed for crisp image and smooth gameplay
This Fast VA monitor is made for gamers with a need for speed. Its 280 Hz refresh rate and 0.3 ms Smart MBR make this monitor the ideal enabler for spotting targets and running through scenarios.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate280 Hz
sRGB coverage (typical)121%
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time0.3 ms
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display technologyLCD
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.3114 x 0.3114 mm
Horizontal scan range30 - 320 kHz
Vertical scan range48 - 280 Hz
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
HD typeFull HD
Pixel density81.68 ppi
DDC/CIYes
Backlight typeW-LED
NTSC coverage (typical)108%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast VA
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1500R
Display diagonal (metric)68.5 cm
LED backlightYes
Performance
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Component video syncSeparate sync
Low input lagYes
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Colour nameDark slate
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version1.4/2.2
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentYes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)22.4 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours40 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude0 - 12192 m
Weight & dimensions
Width (with stand)611 mm
Depth (with stand)247 mm
Height (with stand)528 mm
Width (without stand)611 mm
Height (without stand)369 mm
Depth (without stand)90 mm
Weight (with stand)5.79 kg
Weight (without stand)3.97 kg
Package width785 mm
Package depth188 mm
Package height480 mm
Package weight9.15 kg
Packaging data
Package width785 mm
Package depth188 mm
Package height480 mm
Package weight9.15 kg
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Sustainability
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Technical details
Compliance certificatesCB, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, TÜV mark, UKCA
Power supply typeInternal
Weight (with stand)5.79 kg
TouchscreenNo
Other features
Low input lagYes
Width (without stand)611 mm
Height (without stand)369 mm
HDMIYes
Depth (without stand)90 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips Evnia 5000 27M2C5200W/75 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black Philips Evnia 5000 27M2C5200W/75 compu...