27U631A-B
In stock
27” QHD IPS Monitor with USB-C
  • 27" QHD (2560x1440) IPS Display
  • USB Type-C 15W Power Delivery
  • HDR10 with up to 99% sRGB color gamut expression
  • 100Hz Refresh Rate, Dynamic Action Sync, Black Stabilizer
  • 3-Side Borderless Design
  • Reader Mode, Super Slim Stand
  • Customize Your Screen View with the Switch App
More Information
SKU 27U631A-B
EAN 8806096408070
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Vivid Visuals at Wide Viewing Angles.
Experience exceptional picture quality with the 27" QHD (2560x1440) display, with IPS technology for vivid and vibrant visuals - even at wider viewing angles.
100Hz Smoother, Seamless Visuals
With a 100Hz refresh rate and 5ms(GTG) response time, on screen visuals are rendered clearly for ultra-smooth motion and fluidity.
Bold Color on a 27" Screen
Multiple Devices-One Cable
Seamlessly connect to external devices or charge your laptop with the convenience of USB Type-C™ with up to 15W power delivery.
Easy Viewing, Comfortable Reading
Action As It Happens
Never In The Dark
Sleek Stand, Maximum Desktop Efficiency
Virtually Borderless Design
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time5 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
HD typeQuad HD
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68 cm
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Performance
Flicker-free technologyYes
Smart modesEnergy saving
Brand specific technologiesBlack Stabilizer
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Design
Country of originChina
Product colourBlack
Feet colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB upstream port typeUSB Type-C
Number of upstream ports1
HDMI ports quantity1
Headphone outputs1
Headphone outYes
HDMIYes
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to15 W
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (off)0.3 W
Weight & dimensions
Width (with stand)613.2 mm
Depth (with stand)215 mm
Height (with stand)454.8 mm
Width (without stand)613.2 mm
Height (without stand)362.5 mm
Depth (without stand)43.7 mm
Weight (with stand)4.4 kg
Weight (without stand)3.8 kg
Package width690 mm
Package depth140 mm
Package height450 mm
Package weight5.7 kg
Packaging data
Package typeBox
Package width690 mm
Package depth140 mm
Package height450 mm
Package weight5.7 kg
Stand includedYes
Cables includedHDMI
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI
Features
Country of originChina
Other features
Width (without stand)613.2 mm
Height (without stand)362.5 mm
HDMIYes
Depth (without stand)43.7 mm
USB Power Delivery up to15 W
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
Technical details
Weight (with stand)4.4 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27'' QHD Monitor computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black LG 27'' QHD Monitor computer...