APC Back-UPS, 500VA/300W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery
SKU
BK500EI
In stock
Back-UPS, 500VA/300W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery
More Information
SKU BK500EI
EAN 0731304016359
Manufacturer APC
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
This product is part of the Back-UPS range. The BK550EI features a total of 6 power outlets, 3 of which are UPS battery backup and 3 that are surge only. Its runtime at 100W is 24 minutes 20 seconds It provides data line protection with a RJ45 analog phone line for phone or fax or modem or DSL. Its dimensions are 16.5 x 9.1 x 28.4 cm and 6.32kg. The BK550EI ensures office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts.
Power
Output power capacity0.5 kVA
Output power300 W
Input operation voltage (min)160 V
Input operation voltage (max)300 V
Surge energy rating310 J
Efficiency99%
Output frequency regulation47 - 63 Hz
Input frequency50/60 Hz
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
USB portYes
AC outlets quantity4 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
Number of output IEC jumpers2
Performance
Hold time (min)6 ms
Hold time (max)10 ms
Audible alarm modesLow battery alarm, Overload alarm
UPS topologyStandby (Offline)
Surge protectionYes
Surge protection featuresDigital Subscriber Line (DSL), Fax, Modem, Telephone
WaveformSine
Power protection featuresOverload
Noise level40 dB
LED indicatorsBattery replacement
Audible alarm(s)Yes
Features
Hold time (min)6 ms
Hold time (max)10 ms
UPS topologyStandby (Offline)
Output power capacity0.5 kVA
Output power300 W
Surge energy rating310 J
Efficiency99%
Surge protectionYes
WaveformSine
Noise level40 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Battery
Battery life (max)6 year(s)
Battery capacity83 VAh
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time8 h
Typical backup time at half load13.8 min
Typical backup time at full load3.8 min
Battery voltage12 V
Battery capacity7 Ah
Automatic battery testYes
Design
Form factorTower
Product colourBeige
CertificationC-tick, CE, EN 50091-1, EN 50091-2, GOST, VDE, REACH
Cable length1.83 m
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR, Green Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Packaging data
Packaging contentDetachable 1.2m IEC power cord Detachable 1.8 m IEC power cord
Quick installation guideYes
Cables includedPhone (RJ-11), USB cable
Warranty cardYes
Software CDYes
Bundled softwarePowerChute Personal Edition
Package width241 mm
Package depth368 mm
Package height178 mm
Package weight7.05 kg
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Quick installation guideYes
Warranty cardYes
Software CDYes
Sustainability
Weight & dimensions
Width91 mm
Depth284 mm
Height165 mm
Weight6.32 kg
Package width241 mm
Package depth368 mm
Package height178 mm
Package weight7.05 kg
Logistics data
Products per master (outer) case1 pc(s)
Products per pallet48 pc(s)
Other features
FilteringYes
Nominal output voltage230 V
Nominal input voltage230 V
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Back-UPS, 500VA/300W, Tower, 230V, 4x IEC C13 Outlets , User Replaceable Battery APC Back-UPS, 500VA/300W, Tower, 230V,...