APC Smart-UPS SMT2200IC - 8x C13, 1x C19, USB, SmartConnect, 2200VA
SKU
SMT2200IC
In stock
  • 2200VA/1980W line interactive pure sine wave tower UPS
  • Ideal for servers, storage, networking, business VoIP and desktops, retail POS
  • Automatic Voltage Regulation helps correct utility voltage
  • Cloud-based remote power monitoring via SmartConnect Ethernet Port
  • Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Serial Shutdown
More Information
SKU SMT2200IC
EAN 0731304337317
Manufacturer APC
Availability Y
PDF URLs View PDF
Stay always online and prevent data loss
Safety
Battery life
SmartConnect
* Extend access to SmartConnect via the following licenses:
1 year Standard Plan: ERWPMON1-1Y-DIGI
3 years Standard Plan: ERWPMON1-3Y-DIGI
1 year Advanced Plan: ERWPLUS1-1Y-DIGI
3 years Advanced Plan: ERWPLUS1-3Y-DIGI
PowerChute
Network Management Card
Ease of use
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
Power
Output power capacity2.2 kVA
Output power1980 W
Input operation voltage (min)151 V
Input operation voltage (max)302 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating365 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)5%
Input frequency50/60 Hz
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm, Battery replacement
UPS topologyLine-Interactive
Response time6 ms
WaveformSine
Power protection featuresOver voltage, Overload
Auto-restartYes
Noise level45 dB
LED indicatorsYes
Audible alarm(s)Yes
Features
UPS topologyLine-Interactive
Output power capacity2.2 kVA
Response time6 ms
Output power1980 W
Surge energy rating365 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
WaveformSine
Auto-restartYes
Noise level45 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
Serial interfaceYes
SmartSlotYes
AC outlets quantity9 AC outlet(s)
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB port typeUSB Type-A
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load25 min
Typical backup time at full load8.7 min
Design
Product colourBlack
CertificationCE, CSA, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE
LED indicatorsYes
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)3715.93
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Cables includedRS-232, USB cable
Software CDYes
Sustainability
Weight & dimensions
Width197 mm
Depth544 mm
Height435 mm
Weight48.8 kg
Package width381 mm
Package depth762 mm
Package height699 mm
Package weight61.9 kg
Packaging data
Software CDYes
Package width381 mm
Package depth762 mm
Package height699 mm