ASUS TUF Gaming VG27WQ3B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black
SKU
VG27WQ3B
In stock
TUF Gaming VG27WQ3B Gaming Monitor – 27 inch QHD, Curved, 180Hz, ELMB, FreeSync, 1ms GTG (0.5ms minimum), 90% DCI-P3, HDR, DisplayWidget Center
  • 27-inch QHD 1500R curved gaming monitor with ultra-fast 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
More Information
SKU VG27WQ3B
EAN 4711387707814
Manufacturer ASUS
Availability Y
Product Family TUF Gaming
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
TUF Gaming VG27WQ3B is a 27-inch QHD (2560 x 1440) 1500R curved gaming monitor with an ultrafast 180 Hz refresh rate and 0.5ms response time (minimum) for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur technology and AMD FreeSync™ to eliminate ghosting and tearing. In addition, it also covering 90% of the DCI-P3 color gamut for great contrast and lifelike colors.
Gaming key spec
180HZ REFRESH RATE AND 0.5MS (MIN.) RESPONSE TIME
TUF Gaming VG27WQ3B delivers stunning visuals from all angles with an 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate180 Hz
sRGB coverage (typical)125%
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time1 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyLCD
Contrast ratio (typical)5000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.233 x 0.233 mm
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency267 - 267 kHz
Digital vertical frequency48 - 180 Hz
HD typeQuad HD
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeFast VA
DCI-P3 coverage90%
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1500R
Display diagonal (metric)69 cm
LED backlightYes
Colour gamut standardDCI-P3, sRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Performance
AMD FreeSync typeFreeSync
AMD FreeSyncYes
Game modeYes
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Motion blur reductionYes
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power4 W
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Feet colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outputs1
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 23°
Height adjustmentNo
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)23 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours45 kWh
Weight & dimensions
Width (with stand)610 mm
Depth (with stand)193 mm
Height (with stand)456 mm
Width (without stand)610 mm
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)80 mm
Weight (with stand)4.9 kg
Weight (without stand)4.2 kg
Package width680 mm
Package depth150 mm
Package height520 mm
Package weight6.9 kg
Packaging data
Package typeBox
Package width680 mm
Package depth150 mm
Package height520 mm
Package weight6.9 kg
Sustainability
Sustainability certificatesForest Stewardship Council (FSC) Mix
Technical details
Game modeYes
Weight (with stand)4.9 kg
TouchscreenNo
Other features
DCI-P3 coverage90%
Motion blur reductionYes
Width (without stand)610 mm
Height (without stand)367 mm
HDMIYes
Depth (without stand)80 mm
Energy efficiency scaleA to G
Package typeBox
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS TUF Gaming VG27WQ3B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Black ASUS TUF Gaming VG27WQ3B computer moni...