Philips 1000 series 27E2N1500L/75 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
SKU
27E2N1500L/75
In stock
Monitor 27E2N1500L Quad HD monitor
More Information
SKU 27E2N1500L/75
Manufacturer Philips
Availability Y
Product Family 1000 series
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
HDMI ensures universal digital connectivity
Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
Crystalclear images with Quad HD 2560 x 1440 pixels
SmartContrast for deep black level details
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colorful visuals
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time4 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 114 kHz
Digital vertical frequency48 - 75 Hz
HD typeQuad HD
Pixel density108.79 ppi
DDC/CIYes
Backlight typeW-LED
Surface hardness3H
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.6 cm
Haze rate25%
LED backlightYes
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Performance
VESA Adaptive Sync supportYes
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Design
Market positioningOffice
Product colourBlack
Ports & interfaces
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.4
HDCP version1.4
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
Tilt angle range-5 - 20°
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)20.32 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)C
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours13 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours30 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude0 - 12192 m
Weight & dimensions
Width (with stand)614 mm
Depth (with stand)200 mm
Height (with stand)457 mm
Width (without stand)614 mm
Height (without stand)363 mm
Depth (without stand)35 mm
Weight (with stand)3.19 kg
Weight (without stand)2.82 kg
Package width690 mm
Package depth126 mm
Package height420 mm
Package weight5.44 kg
Packaging data
Package width690 mm
Package depth126 mm
Package height420 mm
Package weight5.44 kg
Other features
Width (without stand)614 mm
Height (without stand)363 mm
HDMIYes
Depth (without stand)35 mm
Surface hardness3H
Energy efficiency scaleA to G
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
Technical details
Weight (with stand)3.19 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 1000 series 27E2N1500L/75 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black Philips 1000 series 27E2N1500L/75 comp...