CyberPower BPE72V60ART2US UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah
SKU
BPE72V60ART2US
Out of stock
DC 72V, 60A, 433x600x88mm, 44kg
More Information
SKU BPE72V60ART2US
EAN 4712364143014
Manufacturer CyberPower
Availability N
The BPE72V60ART2US external battery pack houses twelve (12) 12V 9Ah batteries, connected serially in two (2) strings of six (6) batteries. It is designed to match the appearance of the Smart App Online UPS RT models and can be similarly mounted in 2U rack or tower configurations. A battery data link transmits the unit's diagnostic vitals to the UPS display for real-time monitoring; the heavy gauge power cord, adapted with plug-n-play DC connectors, permits the battery pack to be easily "hot-swapped", ensuring continuous operation of critical systems during normal UPS maintenance. Rugged, industrial-grade metal construction - meeting the same standards as the UPS models - allows for installation in demanding environments.
Up to 10 battery packs can be daisy-chained to the UPS for extended runtimes.
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity9 Ah
Battery voltage12 V
Hot-swap batteryYes
Product colourBlack
Technical details
Harmonized System (HS) code85044090
Weight & dimensions
Weight44 kg
Width433 mm
Height88 mm
Depth600 mm
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower BPE72V60ART2US UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah CyberPower BPE72V60ART2US UPS battery...
APC Replacement Battery Cartridge RBC43 APC Replacement Battery Cartridge RBC43
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U APC Smart-UPS X-Series External Batter...