CyberPower BPSE72V40ART2U UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah
SKU
BPSE72V40ART2U
In stock
Rackmount/Tower, Sealed Lead-acid battery, Metal, 72Vdc output voltage
  • Rack/Tower Convertible Configurations
  • User-replaceable Batteries
  • Metal Housing
  • Sealed Lead-acid Batteries
  • EBM Expansion Capability
More Information
SKU BPSE72V40ART2U
EAN 4712856273793
Manufacturer CyberPower
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Features
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery capacity9 Ah
Battery voltage12 V
Number of batteries included12 pc(s)
Product colourBlack
CompatibilityOLS2200ERT2UA OLS3000ERT2UA
Country of originChina
Technical details
Sustainability complianceYes
Compliance certificatesCE, EAC, RoHS
Weight & dimensions
Weight38.8 kg
Width438 mm
Height88 mm
Depth610 mm
Packaging data
Package width565 mm
Package height240 mm
Package depth880 mm
Package weight42.7 kg
Package weight42.7 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)0 - 90%
Operating altitude0 - 1500 m
Non-operating altitude0 - 1500 m
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower BPSE72V40ART2U UPS battery Sealed Lead Acid (VRLA) 12 V 9 Ah CyberPower BPSE72V40ART2U UPS battery...
APC Replacement Battery Cartridge 24 with 2 Year Warranty APC Replacement Battery Cartridge 24 w...
APC Replacement Battery Cartridge RBC43 APC Replacement Battery Cartridge RBC43
APC Smart-UPS X-Series External Battery Pack Rack/Tower 120V, 1200VAh, rackmount, 4U APC Smart-UPS X-Series External Batter...