40BC0100AU
In stock
LENOVO THINKPAD USB 4 SMART DOCK 5500, 100W SLIM-TIP ADAPTER
  • The ThinkPad® USB4 Smart Dock 5500 With the latest USB4 technology, makes the connectivity performance quadrupled compare to USB-C 3.2 Gen 2, with up to 40 Gbps bandwidth, you can have up to either one Ultra-High Resolution 8K 60Hz Displays or two 4K 144Hz High Refresh Rate monitor setup to fully extend your Lenovo laptop to a compute platform with all different kinds of Peripheral Devices. It supports PD 3.1 and output up to 100W to give a fast charge to your laptop, you can expand the potential of your workspace with ease
  • Universal Dock Compatibility a cross different Operating System
More Information
SKU 40BC0100AU
EAN 0195892120537
Manufacturer LENOVO
Availability Y
PDF URLs View PDF
You may also be interested in
Compare Products
Product LENOVO THINKPAD USB 4 SMART DOCK 5500, 100W SLIM-TIP ADAPTER LENOVO THINKPAD USB 4 SMART DOCK 5500,...
StarTech.com USB-C & USB-A Dock - Dual Monitor 4K 60Hz Dock DisplayPort + HDMI - Hybrid USB 3.0 Docking Station for USB-C or USB-A Laptops - 6x USB Type-A, GbE - USB 3.1 Gen 1 - Mac/Windows StarTech.com USB-C & USB-A Dock -...
Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black
Hot Product
Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-...
HP USB-C Dock G5
Bestseller
HP USB-C Dock G5
HP USB-C/A Universal Dock G2
New
HP USB-C/A Universal Dock G2
StarTech.com Universal Laptop Docking Station, Hybrid USB-C & USB-A Dock, Dual 4K DP & HDMI, 60W PD, Mac / Windows / Chrome OS, 4x USB 5Gbps Hub, GbE StarTech.com Universal Laptop Docking...