40BF0100AU
In stock
ThinkPad USB4 Dock 5000
More Information
SKU 40BF0100AU
EAN 0195892132547
Manufacturer LENOVO
Availability Y
PDF URLs View PDF
Designed to enhance everyday productivity, the Lenovo™ ThinkPad® USB4 Dock 5000 is the Successor of our famous Universal USB-C Dock equipped with cutting edge USB4 Technology, The dock can connect to your laptop with 40Gbps bandwidth USB4 upstream connectivity, that allows you to extend your monitor setup with more pixels and higher refresh rates. It can output 65W charge power to your laptop with 100W power adapter, or you can choose a 135W power adapter to boost the charge power up to 100W to you laptop.
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity0
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity2
Connectivity technologyWired
USB 2.0 ports quantity0
Host interfaceThunderbolt 4
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.1
DisplayPorts quantity2
Microphone inNo
Headphone outputs0
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery revision3.1
USB Power Delivery up to100 W
DisplayPort version1.4
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Maximum digital resolution3840 x 2160 pixels
Number of displays supported4
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
CertificationFCC/ICES CE KCC RCM BSMI VCCI CB cULus EAC TUV- Mark LoA Ukraine DoC NOM
Cable lock slot typeKensington
Colour nameEclipse Black
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeDC
Software
Windows operating systems supportedWindows 11
Mac operating systems supportedMac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Weight & dimensions
Width218 mm
Depth80 mm
Height31.5 mm
Weight470 g
Package width240 mm
Package depth145 mm
Package height77 mm
Package weight1.03 kg
Design
Product colourBlack
Cable lock slotYes
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Package width240 mm
Package depth145 mm
Package height77 mm
Package weight1.03 kg
Packaging content
Quick start guideYes
Cables includedAC, USB
AC adapter includedYes
Warranty cardYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Lenovo ThinkPad USB4 Dock 5000 Wired Thunderbolt 4 Black
Hot Product
Lenovo ThinkPad USB4 Dock 5000 Wired T...
StarTech.com USB-C & USB-A Dock - Dual Monitor 4K 60Hz Dock DisplayPort + HDMI - Hybrid USB 3.0 Docking Station for USB-C or USB-A Laptops - 6x USB Type-A, GbE - USB 3.1 Gen 1 - Mac/Windows StarTech.com USB-C & USB-A Dock -...
Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C Black
Bestseller
Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-...
StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor HDMI & DisplayPort 4K 30Hz - USB Type-C Laptop Docking Station 60W Power Delivery, SD, 4-port USB-A 3.0 Hub, GbE, Audio - Thunderbolt 3 Compatible StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor...
StarTech.com 4K USB-C Dock, Triple UHD 4K Monitor Docking Station, Mac & Windows, USB C to HDMI & DisplayPort, 100W Power Delivery, 5x USB 5Gbps Hub - TAA StarTech.com 4K USB-C Dock, Triple UHD...