LG 27BA45QB-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels 2K LCD Black
SKU
27BA45QB-B
In stock
LG 27BA45QB-B, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, 2K, LCD, 5 ms, Black
More Information
SKU 27BA45QB-B
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
LG 27BA45QB-B. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: 2K, Display technology: LCD, Display surface: Matt, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate75 Hz
sRGB coverage (typical)99%
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time5 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyLCD
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
HD type2K
Supported graphics resolutions2560 x 1440
Display surfaceMatt
Colour gamut98%
Response time (fast)5 ms
Display brightness (peak)350 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
LED backlightNo
Colour gamut standardsRGB
Local dimmingYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Performance
AMD FreeSyncNo
Game modeNo
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Sound mirroringNo
Screen mirroringNo
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlNo
Motion blur reductionYes
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power5 W
Power
Power cable length1.8 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)16.9 W
Energy efficiency class (SDR)D
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours16.9 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours28.6 kWh
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Feet colourBlack
Front bezel colourBlack
Detachable standNo
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio inputNo
Audio outputYes
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
Microphone inNo
PC Audio inNo
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.0a
DisplayPort version1.4
Built-in KVM switchNo
HDCP version2.0
BluetoothNo
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Network
BluetoothNo
Wi-FiNo
Ethernet LANNo
Wi-Fi DirectNo
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range45 - 45°
Tilt angle range5 - 21°
Height adjustmentYes
On Screen Display (OSD)Yes
PivotYes
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Cable lock slot typeKensington
Cable managementYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Packaging content
Stand includedYes
Power cable length1.8 m
Remote control includedNo
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedDisplayPort
Audio cable length1.8 m
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Remote control batteries includedNo
Power adapter includedYes
Stylus includedNo
Screws includedYes
Number of screws4
Sun hood includedNo
Pogo gender adapter includedNo
Installation CDNo
Swivel armNo
Packaging data
Stand includedYes
Remote control includedNo
Quick start guideYes
ManualYes
Cables includedDisplayPort
Audio cable length1.8 m
DisplayPort cable length1.8 m
HDMI cable length1.8 m
Power adapter includedYes
Stylus includedNo
Screws includedYes
Number of screws4
Sun hood includedNo
Other features
Sound mirroringNo
Screen mirroringNo
Low input lagYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Shadow controlNo
Motion blur reductionYes
Local dimmingYes
Game modeNo
HDMIYes
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
Front bezel colourBlack
Technical details
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27BA45QB-B computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels 2K LCD Black LG 27BA45QB-B computer monitor 68.6 cm...