27BA65QB-B
In stock
27” QHD IPS Monitor with USB-C with Daisy Chain
  • 27” QHD (2560 x 1440) IPS display
  • HDR10 / sRGB 99% (Typ.) / 100Hz
  • USB-C (PD 65W) / Daisy Chain / RJ45
  • Built-in Power
  • Flicker Safe & Reader Mode
  • Tilt / Height / Swivel / Pivot adjustable stand
More Information
SKU 27BA65QB-B
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Vivid color at wide angles
Versatile business monitors for various workspace
Smooth workflow
A 100Hz refresh rate provides a smooth loading in various programs. It helps to allow less screen stuttering and motion blur, elevating work productivity.
See amazing colors
Productivity hub
with easy connectivity
USB-C port allows from display and data transferring to connected device charging (up to 65W), enabling support for your laptop all at the same time over a single cable.
Streamline workflow, increase productivity
Clutter-free workstation
Fully use your desk
Switch swiftly
Easy and comfy
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time5 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
HD typeWide Quad HD
Display brightness (peak)350 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.466 cm
Colour gamut standardsRGB
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Performance
Flicker-free technologyYes
Brand specific technologiesBlack Stabilizer, Super+ Resolution
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power10 W
Power
Power cable length1.8 m
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours18 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours31 kWh
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Frameless designYes
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity4
USB Type-C downstream ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.2
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Built-in KVM switchYes
DisplayPort out quantity1
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-5 - 21°
Height adjustmentYes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages17
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Weight & dimensions
Width (with stand)613.5 mm
Depth (with stand)250 mm
Height (with stand)569.7 mm
Width (without stand)613.5 mm
Height (without stand)569.7 mm
Depth (without stand)63 mm
Weight (with stand)8.1 kg
Weight (without stand)5.3 kg
Package width722 mm
Package depth198 mm
Package height547 mm
Package weight10.7 kg
Packaging data
Package width722 mm
Package depth198 mm
Package height547 mm
Package weight10.7 kg
Power cable length1.8 m
Cables includedAC, DisplayPort
DisplayPort cable length1.8 m
Packaging content
Cables includedAC, DisplayPort
DisplayPort cable length1.8 m
Other features
Width (without stand)613.5 mm
Height (without stand)569.7 mm
HDMIYes
Depth (without stand)63 mm
USB Power Delivery up to65 W
Power supply typeInternal
TouchscreenNo
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Technical details
Weight (with stand)8.1 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27BA65QB computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black LG 27BA65QB computer monitor 68.6 cm (...
Samsung LU32J590UQ LED display 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD QLED Black, Grey
Bestseller
Samsung LU32J590UQ LED display 81.3 cm...
Philips LCD monitor with SmoothTouch 242B9T/00
New
Philips LCD monitor with SmoothTouch 2...
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 27 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 27 comp...
Philips 438P1 P-Series 43" UHD IPS, VGA, HDMIx2, DPx2, USBx4, Speakers, VESA Philips 438P1 P-Series 43" UHD IP...