Philips 4000 series 27B2N4500/75 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Grey
SKU
27B2N4500/75
Out of stock
Business Monitor 27B2N4500 LCD monitor
More Information
SKU 27B2N4500/75
EAN 8721038005769
Manufacturer Philips
Availability N
Product Family 4000 series
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
SmartErgoBase enables people-friendly ergonomic adjustments
Less eye fatigue with Flicker-free technology
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
Eyesafe certified blue light protection and color accuracy
Built-in stereo speakers for multimedia
HDMI ensures universal digital connectivity
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
Crystalclear images with Quad HD 2560 x 1440 pixels
120Hz refresh rates for ultra-smooth images
For gaming and video performance, you demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up--to 120 times per second, much faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 120Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them.
Smart Link Sync: Matches primary display on second screen
Speed through daily tasks in comfort with this monitor's SoftBlue technology, Quad HD resolution, and 120Hz refresh rate. Not to mention, SmartErgoBase adds an ergonomic touch to the monitor's feature list.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate120 Hz
sRGB coverage (typical)125%
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time4 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyLCD
Contrast ratio (typical)1500:1
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Horizontal scan range30 - 190 kHz
Vertical scan range48 - 120 Hz
Viewable size, horizontal59.7 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
HD typeQuad HD
Supported graphics resolutions2560 x 1440
Supported video modes1440p
Pixel density109 ppi
Backlight typeW-LED
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)114%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)68.5 cm
Haze rate25%
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Performance
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power4 W
Design
Market positioningBusiness
Product colourGrey
Feet colourSilver
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity3
USB Type-C downstream ports quantity1
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version1.4/2.2
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
SwivellingYes
Swivel angle range-180 - 180°
Tilt angle range-5 - 30°
Height adjustmentYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle-90 - 90°
PivotYes
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)14.94 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)12.7 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)C
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours13 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude0 - 12192 m
Weight & dimensions
Width (with stand)614 mm
Depth (with stand)231 mm
Height (with stand)436 mm
Width (without stand)614 mm
Height (without stand)371 mm
Depth (without stand)59 mm
Weight (with stand)6.79 kg
Weight (without stand)5.05 kg
Package width730 mm
Package depth139 mm
Package height445 mm
Package weight9.45 kg
Packaging data
Package width730 mm
Package depth139 mm
Package height445 mm
Package weight9.45 kg
Stand includedYes
ManualYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, Power, USB
Packaging content
Stand includedYes
ManualYes
Sustainability
Sustainability certificatesENERGY STAR, EPEAT
Doesn't containPVC/BFR
Technical details
Doesn't containPVC/BFR
Compliance certificatesCB
Power supply typeInternal
Weight (with stand)6.79 kg
Surface hardness3H
TouchscreenNo
Other features
Compliance certificatesCB
Width (without stand)614 mm
Height (without stand)371 mm
HDMIYes
Depth (without stand)59 mm
Energy efficiency scaleA to G
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 4000 series 27B2N4500/75 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LCD Grey Philips 4000 series 27B2N4500/75 compu...