LG 27QP88D-BS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black
SKU
27QP88D-BS
In stock
27QP88D-BS - 27-inch QHD Monitor Ergo Dual with Daisy Chain
  • 27-inch QHD (2560x1440) IPS Display
  • sRGB 99% (Typ.) with HDR10
  • Ergo Dual Stand with C-Clamp & Grommet
  • Extend/Retract 210mm, Swivel ±335°, Height 150mm, Pivot 90°, Tilt -30° ~ 35°
  • Daisy Chain (USB Type-CTM / DisplayPort)
  • USB Type-CTM with Data Transferring, Power Delivery
More Information
SKU 27QP88D-BS
EAN 8806087962444
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Designed Around You
Boost your productivity with new innovations for ergonomics and workplace.
Ergo Dual Stand
Various Movement of Dual Display
27-inch QHD IPS Display
Stunning Image Quality, Apposite to Your Work
Why You Need LG QHD Monitor Ergo Dual for Your Work Postures
LG QHD Monitor Ergo Dual helps to boost productivity by creating a comfortable and stable posture.
USB-Type C™ with DP Daisy Chain
Daisy Chain for True Dual- monitor Usage
A Comfortable and Flexible Workstation Setup
Easy Installation
Fully Use Your Desk Space by using the Ergo Stand
Display
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate75 Hz
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time5 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2331 x 0.2331 mm
Aspect ratio16:9
HD typeQuad HD
Colour gamut99%
Backlight typeEdge LED
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHDR Effect, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)68.466 cm
Performance
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Feet colourBlack
Ports & interfaces
USB upstream port typeUSB Type-C
USB Type-C downstream ports quantity2
HDMI ports quantity1
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
Ergonomics
Wall mountableYes
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-10 - 90°
Tilt angle range-25 - 25°
Height adjustmentYes
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle0 - 90°
Number of OSD languages17
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (max)140 W
Power consumption (typical)38 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours32 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours37 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code886193
Weight & dimensions
Width (with stand)1227.1 mm
Depth (with stand)590 mm
Height (with stand)613 mm
Width (without stand)613.5 mm
Height (without stand)363.5 mm
Depth (without stand)45.4 mm
Weight (with stand)17 kg
Weight (without stand)9.5 kg
Package width732 mm
Package depth374 mm
Package height568 mm
Package weight23.5 kg
Packaging data
Package typeBox
Package width732 mm
Package depth374 mm
Package height568 mm
Package weight23.5 kg
Stand includedYes
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C
DisplayPort cable length2 m
HDMI cable length2 m
Power adapter includedYes
Packaging content
Stand includedYes
DisplayPort cable length2 m
HDMI cable length2 m
Power adapter includedYes
Sustainability
Other features
Power consumption (max)140 W
Width (without stand)613.5 mm
Height (without stand)363.5 mm
HDMIYes
Depth (without stand)45.4 mm
USB Power Delivery up to65 W
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
Technical details
Weight (with stand)17 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27QP88D-BS computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black LG 27QP88D-BS computer monitor 68.6 cm...