LG 32UQ850V-W LED display 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White
SKU
32UQ850V-W
Out of stock
32” 4K UHD UltraFine Monitor with VESA DisplayHDR 400 and USB Type-C
  • 32" UHD 4K (3840 x 2160) IPS
  • VESA DisplayHDRTM 400 with up to 98% DCI-P3 color gamut expression
  • USB Type-CTM with 90W Power Delivery
  • Hardware Calibration & LG Calibration Studio
  • 2,000:1 Contrast Ratio & 3-Side Virtually Borderless Display
  • Tilt/Height/Pivot Adjustable Stand & Speaker with MaxxAudio®
More Information
SKU 32UQ850V-W
EAN 8806096008898
Manufacturer LG
Availability N
Display
Screen shapeFlat
Display number of colours1.073 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
Display diagonal81.3 cm (32")
Response time5 ms
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)2000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1554 x 0.1554 mm
HD type4K Ultra HD
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400, HDR Effect
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
DCI-P3 coverage98%
Performance
AMD FreeSyncYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Built-in cameraNo
Design
Market positioningHome
Product colourWhite
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
Headphone outYes
HDMIYes
USB Power Delivery up to90 W
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Height adjustmentYes
PivotYes
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Packaging content
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-A to Micro USB Type-B, USB Type-C
Packaging data
Other features
DCI-P3 coverage98%
HDMIYes
USB Power Delivery up to90 W
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
Technical details
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 32UQ850V-W LED display 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White