LG 27HJ712C-W LED display 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White
SKU
27HJ712C-W
Out of stock
IPS, 27'', 3840 x 2160, 16:9, 350 cd/m², 1000:1, 14 ms, USB 3.0, 2 x HDMI, DP, 100 - 240 V, 50 - 60 Hz, 65 W, 4.7 kg
More Information
SKU 27HJ712C-W
EAN 8801031818013
Manufacturer LG
Availability N
PDF URLs View PDF
from fatigue.
applications
control buttons.
Display
DisplayLED
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio16:9
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time14 ms
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1554 x 0.1554 mm
Horizontal scan range30 - 135 kHz
Vertical scan range56 - 61 Hz
3DNo
HD type4K Ultra HD
Supported graphics resolutions3840 x 2160
Display surfaceMatt
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Colour gamut standardsRGB
Performance
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Multimedia
Built-in cameraNo
TV tuner integratedNo
Design
Product colourWhite
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
DVI portNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
Ergonomics
Cable lock slotNo
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)65 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Packaging content
ManualYes
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, USB
AC adapter includedYes
Weight & dimensions
Width (with stand)615 mm
Depth (with stand)222.6 mm
Height (with stand)452.2 mm
Width (without stand)615 mm
Height (without stand)365.1 mm
Depth (without stand)37.9 mm
Weight (with stand)6.2 kg
Weight (without stand)4.7 kg
Packaging data
ManualYes
AC adapter includedYes
Logistics data
Harmonized System (HS) code85285210
Other features
Width (without stand)615 mm
Height (without stand)365.1 mm
Depth (without stand)37.9 mm
TV tuner integratedNo
DisplayLED
TouchscreenNo
Thin Client
Thin client installedNo
Certificates
Technical details
Weight (with stand)6.2 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 27HJ712C-W LED display 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD White LG 27HJ712C-W LED display 68.6 cm (27&...