Philips Evnia 8000 27M2N8500X/75 computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED White
SKU
27M2N8500X/75
In stock
Gaming Monitor 27M2N8500X QD OLED gaming monitor
More Information
SKU 27M2N8500X/75
EAN 8721038005950
Manufacturer Philips
Availability Y
Product Family Evnia
Product Series 8000
PDF URLs View PDF
View PDF
500Hz refresh rate for ultra-smooth and brilliant imagery
For intense, competitive gaming, you need a display that delivers lag-free, ultra-smooth visuals. This Philips display refreshes up to 500 times per second, far faster than standard screens. Lower frame rates can make enemies appear to jump, making them harder to target. With a 500Hz refresh rate, it captures critical frames, ensuring ultra-smooth motion and precise enemy tracking. Featuring ultra-low input lag and no screen tearing, this Philips display is your ideal gaming partner.
This monitor is built for gaming at high speeds. Its 500Hz refresh rates, QD OLED panel, and DisplayHDR TrueBlack 500 certification make it a combination of incredible speed and premium picture quality.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate500 Hz
sRGB coverage (typical)133%
Adobe RGB coverage94%
Display diagonal67.3 cm (26.5")
Response time0.03 ms
Display resolution2560 x 1440 pixels
Display technologyQD-OLED
Contrast ratio (typical)1500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2292 x 0.2292 mm
Horizontal scan range30 - 510 kHz
Vertical scan range48 - 500 Hz
Viewable size, horizontal59 cm
Viewable size, vertical33.4 cm
HD typeQuad HD
Pixel density109 ppi
DDC/CIYes
Surface hardness2H
NTSC coverage (typical)105%
Display brightness (peak)1000 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeOLED
Colour depth10 bit
DCI-P3 coverage95%
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400 True Black
Display diagonal (metric)67.3 cm
Display sRGBYes
LED backlightYes
Anti-glare screenYes
Performance
Mean time between failures (MTBF)30000 h
AMD FreeSyncNo
Compatible operating systemsMac OS X Windows 11 / 10
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Component video syncSeparate sync
Ambient lighting type3-sided
Fast chargingYes
Brand specific technologiesCrosshair
Low input lagYes
EasyRead modeYes
Philips SmartUniformity93 - 105%
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Design
Market positioningGaming
Product colourWhite
Heavy metals freeHg (mercury)
Exterior finish typeTextured
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
USB Type-A downstream ports quantity2
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.1
DisplayPort version1.4
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
HDCP version1.4/2.2
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
SwivellingYes
Swivel angle range-30 - 30°
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentYes
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)13 cm
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)83.7 W
Power consumption (off)0.3 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude3658 - 12192 m
Weight & dimensions
Width (with stand)609 mm
Depth (with stand)275 mm
Height (with stand)514 mm
Width (without stand)609 mm
Height (without stand)358 mm
Depth (without stand)61 mm
Weight (with stand)7.17 kg
Weight (without stand)5.84 kg
Package width780 mm
Package depth141 mm
Package height455 mm
Package weight10.8 kg
Packaging data
Package width780 mm
Package depth141 mm
Package height455 mm
Package weight10.8 kg
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, Power, USB Type-A to USB Type-B
Packaging content
Stand includedYes
Sustainability
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Power supply typeInternal
Weight (with stand)7.17 kg
Delta E2
Surface hardness2H
LowBlue modeYes
EasyRead modeYes
Adaptive synchronisationYes
TouchscreenNo
Other features
Heavy metals freeHg (mercury)
Recyclable packaging material100%
Picture enhancementSmartImage Game
Delta E2
LowBlue modeYes
Adaptive synchronisationYes
Exterior finish typeTextured
Picture-by-Picture (PbP)Yes
DCI-P3 coverage95%
Low input lagYes
Compliance certificatesRoHS
Width (without stand)609 mm
Height (without stand)358 mm
HDMIYes
Depth (without stand)61 mm
Ambient lighting type3-sided
Recycling data
Post-consumer recycled plastic35%
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips Evnia 8000 27M2N8500X/75 computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD QD-OLED White Philips Evnia 8000 27M2N8500X/75 compu...