49GR85DC-B
In stock
LG 49GR85DC, 124.5 cm (49"), 5120 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 1 ms, Black
More Information
SKU 49GR85DC-B
EAN 8806098789733
Manufacturer LG
Availability Y
PDF URLs View PDF
LG 49GR85DC. Display diagonal: 124.5 cm (49"), Display resolution: 5120 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 32:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Display
Display brightness (typical)450 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio32:9
Maximum refresh rate240 Hz
Display diagonal124.5 cm (49")
Response time1 ms
Display resolution5120 x 1440 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)2500:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2328 x 0.2328 mm
HD typeQuad HD
Display brightness (peak)1000 cd/m²
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
Colour depth10 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range (HDR) 1000, High Dynamic Range 10 (HDR10)
Screen curvature rating1000R
Colour gamut standardDCI-P3
Anti-glare screenYes
Performance
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
AMD FreeSyncYes
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
FPS counterYes
Dial pointYes
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Audio decodersDTS Virtual:X
Design
Market positioningGaming
Product colourBlack
Feet colourBlack
Front bezel colourBlack
Frameless designYes
Detachable standYes
Introduction year2023
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
Headphone outYes
HDMIYes
AC (power) inYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsYes
SwivellingYes
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-5 - 15°
Height adjustmentYes
Picture-in-PictureYes
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)11 cm
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)240 W
Power consumption (average)90 W
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (typical)90 W
Power consumption (off)0.3 W
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours45 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours141 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 80%
Storage relative humidity (H-H)0 - 85%
Weight & dimensions
Width (with stand)1170 mm
Depth (with stand)393.1 mm
Height (with stand)473.3 mm
Width (without stand)1170 mm
Height (without stand)373.1 mm
Depth (without stand)236.4 mm
Weight (with stand)15.1 kg
Weight (without stand)12.1 kg
Package width1277.6 mm
Package depth337.8 mm
Package height530.9 mm
Package weight20 kg
Packaging data
Package typeBox
Package width1277.6 mm
Package depth337.8 mm
Package height530.9 mm
Package weight20 kg
Stand includedYes
Cables includedDisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B
Packaging content
Stand includedYes
Other features
Introduction year2023
FPS counterYes
Dial pointYes
Power consumption (max)240 W
Width (without stand)1170 mm
Height (without stand)373.1 mm
HDMIYes
Depth (without stand)236.4 mm
Power supply typeInternal
TouchscreenNo
Package typeBox
Front bezel colourBlack
Technical details
Weight (with stand)15.1 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product LG 49GR85DC LED display 124.5 cm (49") 5120 x 1440 pixels Quad HD Black LG 49GR85DC LED display 124.5 cm (49&q...