Philips 1000 series 24E1N1200A/75 LED display 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
SKU
24E1N1200A/75
Out of stock
Monitor 24E1N1200A Full HD LCD monitor
More Information
SKU 24E1N1200A/75
EAN 8721038000931
Manufacturer Philips
Availability N
Product Family 1000 series
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
HDMI ensures universal digital connectivity
1ms (MPRT) fast response for crisp image and smooth gameplay
SmartContrast for deep black level details
16:9 Full HD display for crisp detailed images
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
Built-in stereo speakers for multimedia
DisplayPort connection for maximum visuals
100Hz refresh rates for ultra-smooth images
This Philips display refreshes the screen image up to 100 times per second which makes this monitor much faster than a standard display. With a 100Hz frame rate, gamers are able to find those critical images on the screen that show enemy movement in an ultra-smooth motion so that they are easily targetable.
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)102.66%
Adobe RGB coverage87.82%
Display diagonal60.5 cm (23.8")
Response time4 ms
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display technologyLCD
Contrast ratio (typical)1300:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.2745 x 0.2745 mm
Horizontal scan range30 - 85 kHz
Vertical scan range48 - 75 Hz
Viewable size, horizontal52.7 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 115 kHz
Digital vertical frequency48 - 100 Hz
HD typeFull HD
Pixel density92.56 ppi
DDC/CIYes
Colour gamut81.39%
Backlight typeW-LED
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)89.36%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Display diagonal (metric)60.5 cm
Display sRGBYes
Haze rate25%
LED backlightYes
Colour gamut standardDCI-P3
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Response time (MPRT)1 ms
Anti-glare screenYes
Performance
Mean time between failures (MTBF)50000 h
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Component video syncSeparate sync
EasyRead modeYes
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power4 W
Design
Market positioningHome
Product colourBlack
Heavy metals freeHg (mercury)
Exterior finish typeTextured
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio inputYes
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
HDCP version1.4
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentNo
On Screen Display (OSD)Yes
Number of OSD languages21
Plug and PlayYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeInternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)16.3 W
Power consumption (off)0.3 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude3658 - 12192 m
Weight & dimensions
Width (with stand)542 mm
Depth (with stand)180 mm
Height (with stand)417 mm
Width (without stand)542 mm
Height (without stand)316 mm
Depth (without stand)45 mm
Weight (with stand)2.94 kg
Weight (without stand)2.59 kg
Package width610 mm
Package depth124 mm
Package height370 mm
Package weight4.68 kg
Packaging data
Package width610 mm
Package depth124 mm
Package height370 mm
Package weight4.68 kg
Sustainability
Doesn't containMercury
Technical details
Doesn't containMercury
Compliance certificatesRoHS
Power supply typeInternal
Weight (with stand)2.94 kg
Surface hardness3H
LowBlue modeYes
EasyRead modeYes
Adaptive synchronisationYes
TouchscreenNo
Other features
Heavy metals freeHg (mercury)
Recyclable packaging material100%
Picture enhancementSmartImage
LowBlue modeYes
Adaptive synchronisationYes
Exterior finish typeTextured
Compliance certificatesRoHS
Width (without stand)542 mm
Height (without stand)316 mm
HDMIYes
Depth (without stand)45 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 1000 series 24E1N1200A/75 LED display 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black Philips 1000 series 24E1N1200A/75 LED...
HP E-Series E22 G5 FHD Monitor
Hot Product
HP E-Series E22 G5 FHD Monitor
Lenovo ThinkVision S24i-30 LED display 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD Black Lenovo ThinkVision S24i-30 LED display...
Verbatim 49590 computer monitor 35.6 cm (14") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black Verbatim 49590 computer monitor 35.6 c...