Philips 27E1N1800A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black
SKU
27E1N1800A
In stock
Monitor 27E1N1800A 4K UHD monitor
More Information
SKU 27E1N1800A
EAN 8712581805753
Manufacturer Philips
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
EasySelect menu toggle key for quick on-screen menu access
LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colorful visuals
Built-in stereo speakers for multimedia
DisplayPort connection for maximum visuals
Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision
HDMI ensures universal digital connectivity
Display
Display brightness (typical)350 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time4 ms
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.1554 x 0.1554 mm
Horizontal scan range30 - 140 kHz
Vertical scan range40 - 60 Hz
HD type4K Ultra HD
Pixel density163.18 ppi
Backlight typeW-LED
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeIPS
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Display diagonal (metric)68.6 cm
LED backlightYes
Performance
Low Blue Light technologyYes
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-5 - 20°
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)27.24 W
Energy efficiency class (SDR)F
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Weight & dimensions
Width (with stand)613 mm
Depth (with stand)211 mm
Height (with stand)465 mm
Width (without stand)613 mm
Height (without stand)365 mm
Depth (without stand)54 mm
Weight (with stand)4.35 kg
Weight (without stand)3.92 kg
Package width690 mm
Package depth141 mm
Package height455 mm
Package weight6.92 kg
Packaging data
Package width690 mm
Package depth141 mm
Package height455 mm
Package weight6.92 kg
Cables includedAC, HDMI
Packaging content
Cables includedAC, HDMI
Other features
Width (without stand)613 mm
Height (without stand)365 mm
HDMIYes
Depth (without stand)54 mm
TouchscreenNo
Technical details
Weight (with stand)4.35 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 27E1N1800A/00 computer monitor 68.6 cm (27") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LED Black