Philips 5000 series 32E1N5800L/75 computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black
SKU
32E1N5800L/75
In stock
Monitor 32E1N5800L 4K UHD monitor
More Information
SKU 32E1N5800L/75
EAN 8712581804411
Manufacturer Philips
Availability Y
Product Family 5000 series
PDF URLs View PDF
View PDF
Tilt, pivot and height-adjust for an ideal viewing position
EasySelect menu toggle key for quick on-screen menu access
MultiView enables simultaneous dual connection and view
LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
Cable management reduces cable clutter for neat workspace
UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision
SmartContrast for rich black details
SmartImage game mode optimized for gamers
VA display delivers awesome images with wide viewing angles
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Infinity DCR
Display number of colours1.07 billion colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate60 Hz
sRGB coverage (typical)101.87%
Display diagonal81.3 cm (32")
Response time4 ms
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display technologyLCD
Contrast ratio (typical)3500:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.18159 x 0.18159 mm
Horizontal scan range30 - 140 kHz
Vertical scan range23 - 75 Hz
Viewable size, horizontal69.7 cm
Viewable size, vertical39.2 cm
HD type4K Ultra HD
Pixel density139.87 ppi
DDC/CIYes
Backlight typeW-LED
Surface hardness3H
NTSC coverage (typical)92.37%
TouchscreenNo
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Panel typeVA
Colour depth8 bit
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Display diagonal (metric)80 cm
Display sRGBYes
Haze rate25%
LED backlightYes
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Anti-glare screenYes
Performance
Mean time between failures (MTBF)50000 h
Windows operating systems supportedWindows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1
Flicker-free technologyYes
EasyRead modeYes
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Audio outputYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
HDCP version2.2
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
LED indicatorsOperation, Stand-by
Tilt angle range-5 - 20°
Height adjustmentNo
On Screen Display (OSD)Yes
Pivot angle-90 - 90°
PivotYes
Plug and PlayYes
Picture-in-PictureYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency40/60 Hz
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)46.3 W
Power consumption (off)0.3 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude3658 - 12192 m
Weight & dimensions
Width (with stand)715 mm
Depth (with stand)282 mm
Height (with stand)584 mm
Width (without stand)715 mm
Height (without stand)420 mm
Depth (without stand)62 mm
Weight (with stand)8.48 kg
Weight (without stand)6.37 kg
Package width930 mm
Package depth162 mm
Package height517 mm
Package weight10.6 kg
Packaging data
Package width930 mm
Package depth162 mm
Package height517 mm
Package weight10.6 kg
Sustainability
Doesn't containMercury, PVC/BFR
Technical details
Compliance certificatesCB, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, RoHS, TÜV mark
Weight (with stand)8.48 kg
Surface hardness3H
LowBlue modeYes
EasyRead modeYes
TouchscreenNo
Other features
Recyclable packaging material100%
LowBlue modeYes
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Width (without stand)715 mm
Height (without stand)420 mm
HDMIYes
Depth (without stand)62 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product Philips 5000 series 32E1N5800L/75 computer monitor 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD LCD Black Philips 5000 series 32E1N5800L/75 comp...
Samsung LU32J590UQ LED display 81.3 cm (32") 3840 x 2160 pixels 4K Ultra HD QLED Black, Grey
Bestseller
Samsung LU32J590UQ LED display 81.3 cm...
Philips LCD monitor with SmoothTouch 242B9T/00
New
Philips LCD monitor with SmoothTouch 2...
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 27 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 27 comp...
Philips 438P1 P-Series 43" UHD IPS, VGA, HDMIx2, DPx2, USBx4, Speakers, VESA Philips 438P1 P-Series 43" UHD IP...