PSCERT6000L
Out of stock
6000 VA, 6000W, 12 V, 9 Ah, 600 × 438 × 88 mm, 13500 g
  • True online double-conversion
  • Exceptional surge protection
  • Easy-shift LCD display
  • Rack or tower design
  • Emergency power off function
  • Eco and advanced ECO mode operation for energy saving
  • Standard extra large charger
  • How swappable batteries
More Information
SKU PSCERT6000L
EAN 9346909000644
Manufacturer PowerShield
Availability N
Power
Output power capacity6 kVA
Output power6000 W
Output operation voltage (min)208 V
Output operation voltage (max)240 V
Output voltage regulation1%
Crest factor3:1
Charging current4 A
ECO modeYes
Input frequency46/54 Hz
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformPure sine
Noise level55 dB
Features
Output power capacity6 kVA
Output power6000 W
WaveformPure sine
Output voltage regulation1%
Crest factor3:1
Noise level55 dB
ECO modeYes
Input frequency46/54 Hz
Charging current4 A
RS-232 ports1
Number of output IEC jumpers6
Battery recharge time4 h
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Charging current4 A
Product colourBlack
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Cooling
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Weight & dimensions
Width438 mm
Depth600 mm
Height88 mm
Weight13.5 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product PowerShield Centurion RT 6000VA Long Run Double-conversion (Online) 6 kVA 6000 W PowerShield Centurion RT 6000VA Long R...
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 3kVA, Rackmount 2U, 230V, 8x IEC C13+1x IEC C19 outlets, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD APC Smart-UPS C, Line Interactive, 3kV...