PSDCMIN12-18
In stock
Li-Ion 2600 mAh, 18 W, 12 V, 126 × 52 × 166 mm
  • Auto start when plugged in
  • Embedded micro-controller
  • Multi-colour indicator
  • Manual power off switch port
  • Overload, short-circuit, over-charge and over-charge protection
More Information
SKU PSDCMIN12-18
EAN 9346909000453
Manufacturer PowerShield
Availability Y
Power
Output power18 W
Input operation voltage (min)90 V
Input operation voltage (max)265 V
Output operation voltage (max)12 V
Surge energy rating125 J
Input frequency50/60 Hz
Performance
Power protection featuresOvercharge, Overload, Short circuit
LED indicatorsBattery level, Charging, Fault
Features
Output power18 W
Surge energy rating125 J
Input frequency50/60 Hz
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery voltage3.7 V
Battery capacity2600 Ah
Design
Product colourBlack
Weight & dimensions
Width42 mm
Depth78 mm
Height74 mm
Weight280 g
You may also be interested in
Compare Products
Product PowerShield DC Mini 12V DC 18W (1.5A) Plug Pack UPS PowerShield DC Mini 12V DC 18W (1.5A)...
PowerShield PSG750 uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 0.75 kVA 450 W