Samsung LS27D390GAEXXY computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
LS27D390GAEXXY
In stock
27" S39GD LED Monitor
More Information
SKU LS27D390GAEXXY
EAN 8806095846682
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
Product Series S3
Curved for enriched engagement
1800R (27”) | 1500R (32”) Curved Screen
Smooth performance for your content
100Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
More gaming power
Game Mode
Keep it easy on the eyes
Eye Saver Mode & Less Screen Flickering
Connect to more
Multiple Connectivity
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeCurved
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)95%
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time4 ms
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)4000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
HD typeFull HD
TouchscreenNo
Panel typeVA
Screen curvature rating1800R
Colour gamut standardsRGB
Performance
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)35 W
Power consumption (typical)20 W
Power consumption (off)0.3 W
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
HDCPYes
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version1.4
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface75 x 75 mm
Tilt angle range-2 - 22°
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width (with stand)617.8 mm
Depth (with stand)250.7 mm
Height (with stand)468.7 mm
Width (without stand)617.8 mm
Height (without stand)366.5 mm
Depth (without stand)75.8 mm
Weight (with stand)3.8 kg
Weight (without stand)3.1 kg
Package width155 mm
Package depth453 mm
Package height800 mm
Package weight7.2 kg
Packaging data
Package width155 mm
Package depth453 mm
Package height800 mm
Package weight7.2 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, HDMI
Packaging content
Cables includedAC, HDMI
Other features
Power consumption (max)35 W
Width (without stand)617.8 mm
Height (without stand)366.5 mm
HDMIYes
Depth (without stand)75.8 mm
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
Technical details
Weight (with stand)3.8 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LS27D390GAEXXY computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black