HDMM30CM
In stock
More Information
SKU HDMM30CM
EAN 0065030856317
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
Create Ultra HD connections between your High Speed HDMI-equipped devices, with reduced clutter
This high quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
The HDMM30CM 0.3m HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
About StarTech.com HDMI to HDMI Cables:
The StarTech.com Advantage
- Ideal for close-range device connections, with no excess cable clutter
- Lightweight, portable cable, suitable for carrying as a mobile accessory
- Guaranteed reliability
Features
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Cable shieldingAluminum mylar foil
Cable length0.3 m
Connector 1HDMI Type A (Standard)
Connector 2HDMI Type A (Standard)
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector contacts platingGold
Product colourBlack
AWG wire size28
Quantity per pack1 pc(s)
Cable jacket materialPolyvinyl chloride (PVC)
Weight & dimensions
Weight62 g
Package width125 mm
Package depth225 mm
Package height19 mm
Package weight46 g
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Harmonized System (HS) code84733080
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com 5in Mini HDMI to HDMI Adapter - 4K High Speed HDMI Adapter - 4K 30Hz Ultra HD High Speed HDMI Adapter - HDMI 1.4 - Gold Plated Connectors - UHD Mini HDMI Adapter 4K - Black StarTech.com 5in Mini HDMI to HDMI Ada...
StarTech.com 3ft (1m) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M StarTech.com 3ft (1m) HDMI Cable - 4K...
StarTech.com 1m HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - 4K 30Hz UHD HDMI Cord - 10.2 Gbps Bandwidth - HDMI 1.4 Video / Display Cable M/M 28AWG - HDCP 1.4 - Black StarTech.com 1m HDMI Cable - 4K High S...
StarTech.com 1.5m High Speed HDMI Cable – Ultra HD 4k x 2k HDMI Cable – HDMI to HDMI M/M
Hot Product
StarTech.com 1.5m High Speed HDMI Cabl...
StarTech.com 1m (3ft) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M