StarTech.com 12S-CABLE-LACING-BAR rack accessory Cable lacing bar
SKU
12S-CABLE-LACING-BAR
In stock
StarTech.com 1U Rack Mountable Cable Lacing Bar w/Adjustable Depth, Cable Support Guide For Organized 19" Racks/Cabinets, Horizontal Cable Guide For Patch Panels/Switches/PDUs
More Information
SKU 12S-CABLE-LACING-BAR
EAN 0065030901680
Manufacturer StarTech.com
Availability Y
Organize cables, reduce cable and connector strain, and improve airflow in racks and cabinets
Organize network and power cables on a 19" rack or cabinet with this 1U horizontal cable lacing bar with variable depth. Organize cables and reduce cable and connector strain by mounting this lacing bar between rack-mounted patch panels, servers, and NAS devices. Tether cables to the cable management bar using cable ties or hook-and-loop fasteners to enhance the airflow to mission-critical equipment.
Enhance Cable Management
Adjustable Installation
The reversible nature of the lace bar enables the installation either in front or behind the mounting posts. This feature offers various benefits, including better visibility and accessibility, space optimization, and cable protection, depending on the chosen configuration. The adjustable depth relative to the rack mounting posts ranges from 1.5 to 3.7in (40 to 96mm), enabling users to adjust the position of the lacing bar during installation.
Sturdy and Reliable
This cable guide for racks is constructed of 5/64-inch (2mm) thick heavy-duty SPCC steel to endure the weight of multiple cables and cable bundles. The rack lacing bar is compatible with patch panels, servers, switches, NAS, PDUs, KVMs, and other equipment. The powder-coated finish guarantees longevity, and its smooth surface helps prevent snags, safeguarding the integrity of the cables.
The StarTech.com Advantage
Features
TypeCable lacing bar
Rack capacity1U
Product colourBlack
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Package width480 mm
Package depth66 mm
Package height30 mm
Package weight600 g
Width96 mm
Weight500 g
Height44 mm
Depth483 mm
Packaging data
Package width480 mm
Package depth66 mm
Package height30 mm
Package weight600 g
Packaging content
Screws includedYes
Nuts includedYes
Number of screws8
Number of nuts4
Quick installation guideYes
Screw typeM6, M4
Washers includedYes
Number of washers included4
Logistics data
Master (outer) case width430 mm
Master (outer) case length500 mm
Master (outer) case height225 mm
Products per master (outer) case36 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
StarTech.com 1U Rack Blank Panel for 19in Server Racks and Cabinets StarTech.com 1U Rack Blank Panel for 1...
StarTech.com M6 x 12mm - Mounting Screws - 50 Pack, Black StarTech.com M6 x 12mm - Mounting Scre...
StarTech.com 2U Rack Blank Panel for 19in Server Racks and Cabinets StarTech.com 2U Rack Blank Panel for 1...
StarTech.com Horizontal 1U Server Rack Cable Management Finger Duct w/ Cover - 19" Network Rack Wire Duct Raceway Panel - Slotted Wire Duct