UNISLDSHF19
Out of stock
StarTech.com 2U Sliding Server Rack Mount Shelf - 20 to 30in Adjustable Mounting Depth - Vented - 50lb - Heavy Duty Universal 19” Rack Shelf for Equipment Rack - 24in Deep (UNISLDSHF19)
  • UNIVERSAL 19"" FIT: Add a sliding shelf to a server rack or cabinet for easy peripheral and equipment access; This 19in rack mount tray has a locking feature, preventing the shelf from falling out
  • VERSATILE FUNCTIONALITY: This 19in (50cm) deep sliding cabinet shelf is ideal for adding additional sliding storage space for your IT or AV accessories; It is also vented to ensure consistent airflow
More Information
SKU UNISLDSHF19
EAN 0065030837859
Manufacturer StarTech.com
Availability N
PDF URLs View PDF
View PDF
Increase peripheral and equipment accessibility with this vented sliding cabinet shelf
The UNISLDSHF19 19in Vented Adjustable Mounting Depth Sliding Server Rack Cabinet Shelf offers a simple way to install non rack mountable equipment into a server cabinet or open server rack.
Offering a weight capacity of up to 50 lbs (22.7 kg), the sliding rack shelf features a ventilated, cold-rolled steel shelf on two locking adjustable rails which allow the shelf to be installed into cabinets or racks with mounting depths from 20in (510mm) to 30in (744mm). The locking feature locks the shelf 3/4 of the way out, preventing the shelf from accidentally falling out of the rack or sliding back in before maintenance is complete.
The StarTech.com Advantage
Features
TypeAdjustable shelf
Rack capacity2U
Maximum weight capacity22.7 kg
Product colourBlack
Compliance industry standardsEIA RS310-C
Harmonized System (HS) code85389099
Housing materialSteel
Weight & dimensions
Package width527 mm
Package depth680 mm
Package height138 mm
Package weight8.4 kg
Width452 mm
Weight6.4 kg
Mounting depth (min)51 cm
Mounting depth (max)74.4 cm
Height45 mm
Depth610 mm
Packaging data
Package width527 mm
Package depth680 mm
Package height138 mm
Package weight8.4 kg
Packaging content
Screws includedYes
Number of screws8
Screw typeM6
Number of cage nuts8
Cage nuts includedYes
Technical details
Compliance certificatesCE, RoHS
Logistics data
Master (outer) case width527 mm
Master (outer) case length680 mm
Master (outer) case height138 mm
Products per master (outer) case1 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2U Sliding Server Rack Mount Shelf - 20 to 30in Adjustable Mounting Depth - Vented - 50lb - Heavy Duty Universal 19” Rack Shelf for Equipment Rack - 24in Deep
Hot Product
StarTech.com 2U Sliding Server Rack Mo...
APC NetShelter Cable Management, Aluminium Arm, 6 x 44 x 457 mm APC NetShelter Cable Management, Alumi...
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, Cable Rings, Set of 8, Black, 55 mm x 766 mm x 85 mm APC NetShelter Cable Management, Verti...
APC Fixed Shelf - 250lbs/114kg, Black
Bestseller
APC Smart-UPS 4-Post Rackmount Rails APC Smart-UPS 4-Post Rackmount Rails
APC NetShelter Cable Management, Cable Trough, Open Bottom, Black, 597 x 191.4 x 316.2 mm APC NetShelter Cable Management, Cable...