34C2KPDSGR
In stock
34", 3440 x 1440px, IPS, 21:9, USB-C, HDMI 2.0, DisplayPort, 3.5mm, RJ-45, 2 x 3W, 100 x 100mm
More Information
SKU 34C2KPDSGR
EAN 9350784100856
Manufacturer ALOGIC
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Welcome to the Cutting Edge
See More in Ultrawide
Perfect for Multitasking
Smooth Scrolling
Edge's 100Hz refresh rate simply makes it more pleasant to use than 60Hz screens, with flowing motion and less flickering.
The Heart of Your Workspace
Cutting Edge Connectivity
Edge’s inbuilt USB-C hub has everything you need to get things done.
Multitasking
Edge’s 3440x1440 resolution has plenty of space for your two favourite apps to sit side by side.
Style
Beautifully tempered glass and expertly finished aluminium create Edge’s timeless aesthetic.
Connectivity
Edge has ports for three video options, laptop charging, two USB-C accessories, audio and Ethernet.
Elegance in Every Millimetre
Matches Your Mac
The Perfect Desktop
Cutting Edge Sustainability
Multitasking Made Easy
Safe and Secure
Display
Display brightness (typical)400 cd/m²
Screen shapeFlat
Native aspect ratio21:9
Maximum refresh rate100 Hz
sRGB coverage (typical)99%
Adobe RGB coverage94%
Display diagonal86.4 cm (34")
Response time6 ms
Display resolution3440 x 1440 pixels
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
HD typeUltraWide Quad HD
Pixel density110 ppi
NTSC coverage (typical)89%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Colour depth8 bit
DCI-P3 coverage97%
Performance
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Other operating systems supportedChromeOS
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power6 W
Design
Market positioningGraphics design
Product colourGrey
Housing materialAcrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Glass
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB upstream port typeUSB Type-C
USB Type-C downstream ports quantity2
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
Headphone outputs1
Headphone connectivity3.5 mm
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version2.0
DisplayPort version1.4
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to90 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
Ethernet LANYes
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Height adjustmentYes
Picture-in-PictureYes
Cable lock slot typeKensington
Picture-by-Picture (PbP)Yes
Power
Power supply typeExternal
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Power consumption (max)180 W
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (off)0.3 W
AC adapter output voltage24 V
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Weight & dimensions
Width (with stand)815 mm
Depth (with stand)245 mm
Height (with stand)518 mm
Width (without stand)815 mm
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)41 mm
Weight (with stand)10.1 kg
Weight (without stand)5.98 kg
Packaging content
Stand includedYes
Cables includedHDMI, USB Type-C
Power adapter includedYes
Packaging data
Stand includedYes
Power adapter includedYes
Other features
Picture-by-Picture (PbP)Yes
DCI-P3 coverage97%
Power consumption (max)180 W
Width (without stand)815 mm
Height (without stand)367 mm
HDMIYes
Depth (without stand)41 mm
USB Power Delivery up to90 W
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Technical details
Weight (with stand)10.1 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product ALOGIC Edge computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD Grey ALOGIC Edge computer monitor 86.4 cm (...