APC mini UPS CP12036LI - Emergency power supply 12Vdc, 36W, Li-ion, protects WiFi, Routers, IP cameras, etc
SKU
CP12036LI
Out of stock
  • DC Input/Output: Designed to support various 12 Vdc networking applications such as modems and routers
  • LED indicators: Easy to read indicators providing battery capacity information
  • Compact design: Small footprint for easy installation in tight spaces
  • different brands of networking gear with 12V rating
  • Long runtime: Up to 4 hours of runtime for an average router to ensure reliable connectivity
  • Lithium-ion battery: Provides significantly longer service life than traditional VRLA battery
More Information
SKU CP12036LI
EAN 0731304632399
Manufacturer APC
Availability N
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
Protect your WiFi, stay online
The Back-UPS Connect is a reliable, flexible and affordable 12V DC UPS with lithium-ion battery that guarantees continuity for connected equipment during power outages.
Battery capacity and runtime
For a further estimate of the runtime, see the runtime table between the product images.
Connectors
Input/Output configuration
Input connector Barrel - center pin 2.5 mm; 5525 DC jack (default)
Output connector Barrel - center pin 2.5 mm; 5525 DC jack (default)
Output cable length 80 cm
Additional DC tips 2.1 mm and 1.7 mm
Power
Output power36 W
Input operation voltage (min)12 V
Output operation voltage (min)12 V
Performance
LED indicatorsYes
Features
Output power36 W
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery recharge time9 h
Design
Form factorCompact
Product colourWhite
International Protection (IP) codeIP20
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-10 - 50 °C
Technical details
Sustainability certificatesGreen Premium
Weight & dimensions
Width99 mm
Depth109 mm
Height25 mm
Weight300 g
You may also be interested in
Compare Products
Product APC mini UPS CP12036LI - Emergency power supply 12Vdc, 36W, Li-ion, protects WiFi, Routers, IP cameras, etc APC mini UPS CP12036LI - Emergency pow...
PowerShield Defender 650VA Line-Interactive 0.65 kVA 390 W 2 AC outlet(s) PowerShield Defender 650VA Line-Intera...
PowerShield DC Mini 12V DC 18W (1.5A) Plug Pack UPS PowerShield DC Mini 12V DC 18W (1.5A)...