APC Smart-UPS On-Line SRT3000RMXLI-NC - 3000VA, 8x C13 & 2x C19, rackmount, NMC
SKU
SRT3000RMXLI-NC
In stock
More Information
SKU SRT3000RMXLI-NC
EAN 0731304327592
Manufacturer APC
Availability Y
PDF URLs View PDF
Stay always online and prevent data loss
Extend the runtime
Availability
Safety
Ease of use
Manage your Smart-UPS
PowerChute Network Shutdown
*An additional license is required for HCI and virtual machine support:
1 year: SWPCNS1Y-DIGI
3 years: SWPCNS3Y-DIGI
5 years: SWPCNS5Y-DIGI
Remote management and monitoring of your network
Support contract
• New and improved features
• Security updates
• Advanced support
*The above license is available in the variants:
1 year: SWNMC3SU-1Y-DIGI
3 years: SWNMC3SU-3Y-DIGI
5 years: SWNMC3SU-5Y-DIGI
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
You also cannot eliminate critical loads; This way you extend the runtime for critical equipment.
Green Premium
Green Premium:
Included in the box
1x SRT3000RMXLI-NC
1x USB cable
1x C13 to C14 power cord 1.2M
1x Software CD with Powershute Network Shutdown Edition
1x Documentation CD
1x Schuko to C19 input power cord 2M
1x British BS1363A to C19 input power cord
1x C19 to C20 input power cord 2.5M
2x Rackmount mounting brackets
1x Temperature sensor
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity3 kVA
Output power2700 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)275 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating340 J
Efficiency92%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)2%
Crest factor3:1
Input frequency40 - 70 Hz
Ports & interfaces
Cable length2.44 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
Performance
Audible alarm modesBattery replacement
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Surge protectionYes
WaveformSine
Power protection featuresOverload
Auto-restartYes
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Noise level55 dB
LED indicatorsBattery replacement
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity3 kVA
Output power2700 W
Surge energy rating340 J
Efficiency92%
Surge protectionYes
Emergency Power Off (EPO)Yes
WaveformSine
Crest factor3:1
Auto-restartYes
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency40 - 70 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery capacity505 VAh
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load11.8 min
Typical backup time at full load4 min
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Automatic battery testYes
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount
Product colourBlack
International Protection (IP) codeIP20
CertificationCE, VDE, RCM, EAC, IEC/EN 62040-1, IEC/EN 62040-2, UL-1778, FCC 15 A, CSA
Cable length2.44 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Output voltage230 V
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)4988.41
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Quick installation guideYes
Sustainability
Weight & dimensions
Width432 mm
Depth635 mm
Height85 mm
Weight31.3 kg
Package width599 mm
Package depth871 mm
Package height246 mm
Package weight39.3 kg
Packaging data
Quick installation guideYes
Package width599 mm
Package depth871 mm
Package height246 mm
Package weight39.3 kg
Logistics data
Products per pallet6 pc(s)
Other features
Output voltage230 V
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line SRT3000RMXLI-NC - 3000VA, 8x C13 & 2x C19, rackmount, NMC
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT3000RMXLI-NC...
Eaton 9PX6Ki 6 kVA 5400 W Eaton 9PX6Ki 6 kVA 5400 W
Eaton 9PX8KiPM uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 8 kVA 7200 W 1 AC outlet(s)
New
Eaton 9PX8KiPM uninterruptible power s...
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 5000VA, 6x C13, 4x C19 output, rack mountable, Embedded NMC
Hot Product
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 500...
APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower, 230V, 6x C13+4x C19 IEC outlets, Network Card+SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower...
SKU
SRT3000RMXLI-NC
9PX6KI
9PX8KIPM
SUA5000RMI5U
SRT5KRMXLI
SRT6KXLI
Manufacturer
APC
EATON
EATON
APC
Form factor
Rackmount
Rackmount/Tower
Rackmount/Tower
Rackmount
Output power capacity
1200VA to 4000VA
6000VA to 8000VA
Product colour
Black
Black
Output power
2000W to 3000W
3000W to 6000W
6000W to 9000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W
3000W to 6000W