SRT96RMBP
Out of stock
APC SRT96RMBP Smart-UPS On-Line - External Battery Pack, Rackmountable
More Information
SKU SRT96RMBP
EAN 0731304317739
Manufacturer APC
Availability N
Extend runtime
Extend lifespan
Easy to use
Warranty Extension
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 594mm (depth) x 432mm (height) x 85mm (width) and weighs 40.6kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications. It conforms to OSHPD.
Features
Battery technologyLead acid
Battery capacity1010 VAh
Battery voltage96 V
Battery life5 year(s)
Hot-swap batteryYes
Product colourBlack
CompatibilityAPC Smart-UPS
Technical details
Harmonized System (HS) code85044095
Total carbon footprint (kg of CO2e)203.76
Weight & dimensions
Weight40.6 kg
Width432 mm
Height85 mm
Depth594 mm
Packaging data
Package width831 mm
Package height239 mm
Package depth599 mm
Package weight44.5 kg
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3048 m
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery Pack
Hot Product
APC Smart-UPS SRT 96V 3kVA RM Battery...
Eaton 9PX EBM, 180V Sealed Lead Acid (VRLA)
New
Eaton 9PX EBM, 180V Sealed Lead Acid (...
Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (VRLA) 9 Ah Eaton 9PX EBM, 240V Sealed Lead Acid (...