Eaton 9PXEBM72RT1U-L uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2.2 kVA 2200 W 10 AC outlet(s)
SKU
9PXEBM72RT1U-L
In stock
2200VA, 2200W, 8x C13, 2x C19, 1U, Li-Ion, Black/Silver
More Information
SKU 9PXEBM72RT1U-L
EAN 0743172105622
Manufacturer EATON
Availability Y
EATON 9PX LITHIUM ION EBM 2/3KVA (72V) 1U R/T, 5 YRS WTY 438 X 603 X 42.9, 21.2KG
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity2.2 kVA
Output power2200 W
Input operation voltage (min)176 V
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency93.5%
Input frequency40/70 Hz
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Number of input phases1
WaveformPure sine
Noise level40 dB
LED indicatorsYes
Features
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity2.2 kVA
Number of input phases1
Output power2200 W
Efficiency93.5%
WaveformPure sine
Noise level40 dB
Input frequency40/70 Hz
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
USB 2.0 ports quantity1
RS-232 ports1
Battery
Battery technologyLithium-Ion (Li-Ion)
Battery voltage72 V
Design
Rack capacity1U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack, Silver
LED indicatorsYes
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR
Compliance certificatesCE
Weight & dimensions
Width438 mm
Depth603 mm
Height42 mm