9PXEBM240RT3UG2
Out of stock
9PX Gen2 Extended battery module (EBM), 240V, 3U, Black/silver, 62kg
More Information
SKU 9PXEBM240RT3UG2
EAN 3553340710643
Manufacturer EATON
Availability N
Eaton 9PX Gen2 extended battery module (EBM), 240V, Rack/tower, 3U, Rack-mounting kit included
Power
Efficiency96.5%
Input power factor0.99
Efficiency (ECO mode)98.9%
Performance
Noise level37 dB
LED indicatorsYes
Features
Efficiency96.5%
Input power factor0.99
Noise level37 dB
Efficiency (ECO mode)98.9%
Power consumption (average operating)210 W
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
RS-232 ports1
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at half load7.1 min
Battery voltage12 V
Battery capacity5 Ah
Automatic battery testYes
Design
Rack capacity3U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
CertificationIEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedOutput power cable, USB cable
Rack mount kitYes
Sustainability
Weight & dimensions
Width440 mm
Depth684 mm
Height130 mm
Weight43.1 kg
Packaging data
Quick installation guideYes
Rack mount kitYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 9PX EBM 240V RT3U G2 uninterruptible power supply (UPS) Eaton 9PX EBM 240V RT3U G2 uninterrupt...