ASUS VA27ECPSN computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
VA27ECPSN
In stock
ASUS VA27ECPSN Docking Monitor – 27 inch, Full HD, IPS, Frameless, USB-C, RJ45, 75Hz, Adaptive-Sync, Stereo Speakers, Low Blue Light, Flicker Free, Ergonomic Design, Wall Mountable
  • 27-inch Full HD (1920 x 1080) resolution with IPS 178° wide viewing angle panel
  • USB-C port allows simple laptop docking for data transmission and video signal to the display, as well as up to 65W charging the laptop via just one cable
  • Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience
More Information
SKU VA27ECPSN
EAN 0195553875004
Manufacturer ASUS
Availability Y
Additional Image URLs https://objects.icecat.biz/objects/mmo_104915132_1695033112_525_3176.jpg
PDF URLs View PDF
View PDF
Enhance Your Productivity
ASUS VA27ECPSN is a 27 inch Full HD (1920 x 1080) monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Stable Internet connection and one-cable docking to your laptop with RJ45 and USB-C connection. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
The USB-C That Does It All
An included USB-C® port enables superfast data transfers, DisplayPort connectivity and 65W power delivery to charge devices via just one USB-C cable. The monitor also serves as a USB hub: any device connected to the USB Type-A ports gains access to other peripherals hooked up to the other USB ports.
Expansive Connectivity
Built-in stereo speakers for multimedia
Ergonomic Design
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology
ASUS blue light filter
ASUS Flicker-free technology
Smart Cable Management
Cable management design helps you organize and hide various cables to keep your desk area tidy.
Caring for the environment
Display
HDCPYes
Display brightness (typical)300 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate75 Hz
Display diagonal68.6 cm (27")
Response time5 ms
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Pixel pitch0.311 x 0.311 mm
Viewable size, horizontal59.8 cm
Viewable size, vertical33.6 cm
Digital horizontal frequency30 - 84 kHz
Digital vertical frequency48 - 75 Hz
HD typeFull HD
Backlight typeLED
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Anti-glare screenYes
Performance
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Low Blue Light technologyYes
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Number of speakers2
Built-in speaker(s)Yes
Built-in cameraNo
RMS rated power4 W
Design
Market positioningBusiness
Product colourBlack
CertificationEnergy Star EPEAT Silver TCO Certified TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light
Ports & interfaces
Built-in USB hubYes
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB Type-A downstream ports quantity3
HDMI ports quantity1
DisplayPorts quantity1
HDCPYes
Headphone outYes
HDMIYes
HDMI version1.4
DisplayPort version1.2
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
USB Type-C DisplayPort Alternate ModeYes
HDCP version1.4
Ethernet LANYes
Network
Ethernet LANYes
Ergonomics
VESA mountingYes
Cable lock slotYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
SwivellingYes
Swivel angle range-180 - 180°
Tilt angle range-5 - 35°
Height adjustmentYes
Pivot angle-90 - 90°
PivotYes
Cable lock slot typeKensington
Tilt adjustmentYes
Adjustable height (max)15 cm
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (typical)20 W
Power consumption (off)0.3 W
Power consumption (PowerSave)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)E
Energy consumption (SDR) per 1000 hours20 kWh
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1309699
Weight & dimensions
Width (with stand)612.4 mm
Depth (with stand)226.3 mm
Height (with stand)373.3 mm
Width (without stand)612.4 mm
Height (without stand)367 mm
Depth (without stand)47.2 mm
Weight (with stand)6.48 kg
Weight (without stand)3.64 kg
Package width680 mm
Package depth170 mm
Package height475 mm
Package weight8.52 kg
Packaging data
Package typeBox
Package width680 mm
Package depth170 mm
Package height475 mm
Package weight8.52 kg
Stand includedYes
Quick start guideYes
Cables includedAC, DisplayPort, HDMI, USB Type-C
Packaging content
Stand includedYes
Quick start guideYes
Sustainability
Other features
Width (without stand)612.4 mm
Height (without stand)367 mm
HDMIYes
Depth (without stand)47.2 mm
USB Power Delivery up to65 W
Energy efficiency scaleA to G
TouchscreenNo
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Package typeBox
Certificates
Technical details
Weight (with stand)6.48 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product ASUS VA27ECPSN computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black ASUS VA27ECPSN computer monitor 68.6 c...