CyberPower PR2000ERTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2 kVA 2000 W 10 AC outlet(s)
SKU
PR2000ERTXL2U
In stock
2 kVA, 2kW, 151-302V, 50/60Hz, 10A, 57.5dB, 433x500x86.5mm, 39kg, Black
More Information
SKU PR2000ERTXL2U
EAN 4712856277326
Manufacturer CyberPower
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
PR2000ERTXL2U
Critical/Noncritical Load Outlets
Heavy-duty Rackmount Rails Included
Sturdy Rackmount Ears Included
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity2 kVA
Output power2000 W
Input operation voltage (min)151 V
Input operation voltage (max)302 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating2430 J
Maximum current10 A
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output power factor1
Input frequency50/60 Hz
Ports & interfaces
Cable length3.05 m
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
AC outlets quantity10 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Power plugC14 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Battery
Battery typeRBP0129
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Number of batteries supported1
Battery recharge time3 h
Hot-swap batteryYes
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Fault, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
WaveformPure sine
Power protection featuresOverload
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Noise level57.5 dB
LED indicatorsYes
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
UPS topologyLine-Interactive
Output power capacity2 kVA
Output power2000 W
Surge energy rating2430 J
Maximum current10 A
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
Emergency Power Off (EPO)Yes
WaveformPure sine
Output power factor1
Noise level57.5 dB
Audible alarm(s)Yes
Input frequency50/60 Hz
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
CertificationCE, FCC Class B, UL, RCM, VCCI
Cable length3.05 m
LED indicatorsYes
Housing materialMetal
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width433 mm
Depth500 mm
Height86.5 mm
Weight39 kg
Package width560 mm
Package depth620 mm
Package height275 mm
Package weight41.3 kg
Packaging data
Rack mount kitYes
Package width560 mm
Package depth620 mm
Package height275 mm
Package weight41.3 kg
Certificates
Other features
Battery typeRBP0129
Packaging content
Rack mount kitYes
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower PR2000ERTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2 kVA 2000 W 10 AC outlet(s) CyberPower PR2000ERTXL2U uninterruptib...
PowerShield Centurion 2000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2 kVA 1800 W 6 AC outlet(s) PowerShield Centurion 2000VA uninterru...
PowerShield Commander RT 2000VA uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2 kVA 1800 W 8 AC outlet(s)
Bestseller
PowerShield Commander RT 2000VA uninte...
PowerShield Centurion 3000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 5 AC outlet(s) PowerShield Centurion 3000VA uninterru...
PowerShield Centurion RT 3000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 8 AC outlet(s)
Hot Product
PowerShield Centurion RT 3000VA uninte...
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 2000VA, Rackmount 2U, 230V, 6x IEC C13 outlets, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD APC Smart-UPS C, Line Interactive, 200...