PSCERT2000SB
In stock
2000 VA, 1800 W, 8 Outlets, 4 Batteries, 12 V, 9 Ah, 2U, 480 × 438 × 88 mm, 19500 g
  • True double-conversion
  • Output power factor 0.9
  • User-friendly and electronic easy-shift LCD display
  • Rack or Tower design
  • Advanced ECO mode for energy saving
  • Generator compatible
  • Programmable power management outlets
  • Emergency Power Off function (EPO)
  • Hot swappable battery design
  • Ideal for medium density power protection
  • Extra large charger
More Information
SKU PSCERT2000SB
EAN 9346909001047
Manufacturer PowerShield
Availability Y
Power
Output power capacity2 kVA
Output power1800 W
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating984 J
Efficiency87%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Output voltage regulation1%
Output power factor0.9
Input power factor0.99
Crest factor3:1
Charging current1.5 A
ECO modeYes
Input frequency40 - 70 Hz
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Number of output phases1
Number of input phases1
Response time4 ms
WaveformPure sine
Power protection featuresBattery discharge, Overcharge, Overload, Short circuit
Noise level50 dB
Features
Output power capacity2 kVA
Number of output phases1
Number of input phases1
Response time4 ms
Output power1800 W
Surge energy rating984 J
Efficiency87%
Emergency Power Off (EPO)Yes
WaveformPure sine
Output voltage regulation1%
Input power factor0.99
Crest factor3:1
Noise level50 dB
ECO modeYes
Input frequency40 - 70 Hz
Power source typeAC
Charging current1.5 A
Ports & interfaces
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
RS-232 ports1
USB port typeUSB Type-B
Battery
Number of batteries supported4
Battery recharge time4 h
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Charging current1.5 A
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
CertificationEN62040-1-1 2003, IEC60950-1-1 / EN62040-2 2006 / Directive 2011/65/EU
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Control typeButtons
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Cooling
Cooling typeActive
Built-in fanYes
Weight & dimensions
Width438 mm
Depth480 mm
Height88 mm
Weight19.5 kg
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product PowerShield Centurion RT 2000VA Short Base uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2 kVA 1800 W 8 AC outlet(s)
Bestseller
PowerShield Centurion RT 2000VA Short...
PowerShield Centurion 2000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2 kVA 1800 W 6 AC outlet(s) PowerShield Centurion 2000VA uninterru...
PowerShield Commander RT 2000VA uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2 kVA 1800 W 8 AC outlet(s)
Hot Product
PowerShield Commander RT 2000VA uninte...
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 2000VA, Rackmount 2U, 230V, 6x IEC C13 outlets, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD APC Smart-UPS C, Line Interactive, 200...