PSCRT2000
In stock
2000 VA, 1800 W, 8 Outlets, 4 Batteries, 12 V, 9 AH, 480 × 438 × 88 mm, 22000 g
  • Pure sine wave output
  • Rack/Tower design
  • Built-in boost and buck AVR
  • Output power factor 0.9
  • Programmable power management outlets
  • ECO mode operation for energy saving (ECO)
  • Emergency Power Off Function (EPO)
  • Hot-swappable battery design
  • Long-run models available
  • Multiple communication available
More Information
SKU PSCRT2000
EAN 9346909000170
Manufacturer PowerShield
Availability Y
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity2 kVA
Output power1800 W
Input operation voltage (min)162 V
Input operation voltage (max)290 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)230 V
Surge energy rating1560 J
Efficiency89%
Emergency Power Off (EPO)Yes
Power factor0.9
Output voltage regulation10%
Crest factor3:1
Efficiency (ECO mode)98%
ECO modeYes
Input frequency50/60 Hz
Performance
UPS topologyLine-Interactive
Response time6 ms
WaveformPure sine
Power protection featuresBattery discharge, Overcharge, Overload, Short circuit
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
Noise level45 dB
Features
Output frequency50/60 Hz
UPS topologyLine-Interactive
Output power capacity2 kVA
Response time6 ms
Output power1800 W
Surge energy rating1560 J
Efficiency89%
Emergency Power Off (EPO)Yes
WaveformPure sine
Power factor0.9
Output voltage regulation10%
Crest factor3:1
Noise level45 dB
Efficiency (ECO mode)98%
ECO modeYes
Input frequency50/60 Hz
Power source typeAC
Ports & interfaces
USB portYes
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
Battery
Number of batteries supported4
Battery recharge time4 h
Battery voltage12 V
Product colourBlack
CertificationEN62040 - 1 - 1 2003, IEC60950 - 1 - 1, EN62040 - 2 2006, Directive 2011 / 65 / EU
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width438 mm
Depth480 mm
Height88 mm
Weight22 kg
Certificates
You may also be interested in
Compare Products
Product PowerShield Commander RT 2000VA uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2 kVA 1800 W 8 AC outlet(s)
Bestseller
PowerShield Commander RT 2000VA uninte...
Eaton 5SC1500i uninterruptible power supply (UPS) 1.5 kVA 1050 W 8 AC outlet(s)
New
Eaton 5SC1500i uninterruptible power s...
PowerShield Centurion 2000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2 kVA 1800 W 6 AC outlet(s) PowerShield Centurion 2000VA uninterru...
PowerShield Centurion RT 1000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1 kVA 900 W 8 AC outlet(s)