CyberPower PR3000ERTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 3 kVA 3000 W 8 AC outlet(s)
SKU
PR3000ERTXL2U
In stock
3000 VA, 3000 W, 2430 J, Single Phase, Line-interactive, Pure Sine Wave, IEC C13 x 6, IEC C19 x 2
  • Reliable Power Quality
  • Electricity Cost Savings
  • Device Protection Design
  • Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Real-time LCD Readout
More Information
SKU PR3000ERTXL2U
EAN 4712856277302
Manufacturer CyberPower
Availability Y
Product Manuals (HTML) View Manual
View Manual
View Manual
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Power
Output frequency50/60 Hz
Output power capacity3 kVA
Output power3000 W
Input operation voltage (min)159 V
Input operation voltage (max)288 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating2430 J
Maximum current16 A
Power factor1
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Input frequency50/60 Hz
Ports & interfaces
Cable length2.4 m
Socket circuit breakerYes
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRS-232
Cabling technology10/100/1000Base-T(X)
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Power plugC20 coupler
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Performance
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm
UPS topologyLine-Interactive
Number of input phases1
Response time4 ms
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
WaveformPure sine
Power protection featuresOverload, Short circuit
Automatic Voltage Regulation (AVR)Yes
LED indicatorsError, Operation
Audible alarm(s)Yes
Transfer time (Line Mode to Battery Mode)4 ms
Features
Output frequency50/60 Hz
Web-based managementYes
Management protocolsSNMP/HTTP
Country of originChina
UPS topologyLine-Interactive
Output power capacity3 kVA
Number of input phases1
Response time4 ms
Output power3000 W
Surge energy rating2430 J
Maximum current16 A
EMI/RFI noise filteringYes
Surge protectionYes
WaveformPure sine
Power factor1
Audible alarm(s)Yes
Socket circuit breakerYes
Input frequency50/60 Hz
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Number of batteries supported4
Battery recharge time3 h
Typical backup time at half load7.1 min
Typical backup time at full load1.7 min
Hot-swap batteryYes
Replacement battery cartridgeRBP0129
Design
Country of originChina
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
CertificationCE , FCC Class A , UL , CISPR 22 Class A , IEC62040-2 , RCM , VCCI , EN 61000-3-2
Cable length2.4 m
LED indicatorsError, Operation
Housing materialMetal
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Operating altitude0 - 3000 m
Non-operating altitude0 - 15000 m
Technical details
BypassGreenPower UPS
Sustainability certificatesENERGY STAR
Harmonized System (HS) code8504408590
Compliance certificatesRoHS
Management features
Web-based managementYes
Management protocolsSNMP/HTTP
Weight & dimensions
Width433 mm
Depth500 mm
Height86.5 mm
Weight32.8 kg
Package width560 mm
Package depth620 mm
Package height275 mm
Package weight41 kg
Package volume40800 cm³
Packaging data
Package volume40800 cm³
Package width560 mm
Package depth620 mm
Package height275 mm
Package weight41 kg
Logistics data
Certificates
Other features
BypassGreenPower UPS
You may also be interested in
Compare Products
Product CyberPower PR3000ERTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 3 kVA 3000 W 8 AC outlet(s)
Hot Product
CyberPower PR3000ERTXL2U uninterruptib...
CyberPower OL3000ERTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 9 AC outlet(s) CyberPower OL3000ERTXL2U uninterruptib...
PowerShield Centurion 2000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2 kVA 1800 W 6 AC outlet(s) PowerShield Centurion 2000VA uninterru...
PowerShield Centurion 3000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 5 AC outlet(s) PowerShield Centurion 3000VA uninterru...
PowerShield Centurion RT 3000VA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 2700 W 8 AC outlet(s)
Bestseller
PowerShield Centurion RT 3000VA uninte...
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 3kVA, Rackmount 2U, 230V, 8x IEC C13+1x IEC C19 outlets, USB and Serial communication, AVR, Graphic LCD APC Smart-UPS C, Line Interactive, 3kV...