Samsung LS24F320GAEXXY computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
SKU
LS24F320GAEXXY
In stock
S32GF LED Monitor
More Information
SKU LS24F320GAEXXY
EAN 8806097107873
Manufacturer Samsung
Availability Y
Product Family Essential Monitor
Product Series S3
Vivid colours across the whole screen
IPS Panel
Smooth performance across various content
120Hz Refresh Rate
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 120Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
Optimised game settings for each genre
Game Picture Mode
Easy on the eyes
Eye Saver Mode & Minimal Screen Flickering
A modern aesthetic
Super Slim Design
Connect to more
Multiple Connectivity
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Dynamic contrast ratio marketing nameMega Contrast
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate120 Hz
Display diagonal61 cm (24")
Response time5 ms
Display resolution1920 x 1080 pixels
Display technologyLED
Contrast ratio (typical)1000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Viewable size, horizontal52.7 cm
Viewable size, vertical29.6 cm
HD typeFull HD
Colour gamut72%
TouchscreenNo
Panel typeIPS
Performance
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Flicker-free technologyYes
Multimedia
Built-in speaker(s)No
Built-in cameraNo
Power
Power cable length1.5 m
AC input voltage100 - 240 V
Power consumption (max)25 W
Power consumption (typical)22 W
Power consumption (off)0.3 W
Design
Product colourBlack
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
HDMI ports quantity2
Headphone outNo
HDMIYes
HDMI version1.4
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range-2 - 21°
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width (with stand)540.7 mm
Depth (with stand)175.1 mm
Height (with stand)428.5 mm
Width (without stand)540.7 mm
Height (without stand)320.4 mm
Depth (without stand)36.2 mm
Weight (with stand)2.4 kg
Weight (without stand)2 kg
Package width100 mm
Package depth363 mm
Package height636 mm
Package weight3.8 kg
Packaging data
Package width100 mm
Package depth363 mm
Package height636 mm
Package weight3.8 kg
Power cable length1.5 m
Cables includedAC, HDMI
HDMI cable length1.5 m
Packaging content
Cables includedAC, HDMI
HDMI cable length1.5 m
Other features
Power consumption (max)25 W
Width (without stand)540.7 mm
Height (without stand)320.4 mm
HDMIYes
Depth (without stand)36.2 mm
TouchscreenNo
Technical details
Weight (with stand)2.4 kg
You may also be interested in
Compare Products
Product Samsung LS24F320GAEXXY computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black