HDMI2-CABLE-4K60-6FW
In stock
StarTech.com 6ft (1.8m) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord, TPE Jacket, White
  • HIGH PERFORMANCE: Premium Certified HDMI 2.0 Cable is designed for UHD-enabled HDMI devices; Choose the right HDMI cable at-a-glance with performance markings on connectors for quick and easy identification; Up to 18Gbps for seamless 4K 60Hz video
  • APPLICATIONS: Ideal for 4K UHD displays; Up to 144Hz refresh rate at 1440p resolution; Suitable for high performance GPUs and workstations; Connect an HDMI monitor to a 4K docking station
  • SPECS: White; 6-foot (1.8-meter); Premium Certified HDMI with Ethernet; HDMI 2.0 supports HDR10/ARC/HDCP 2.2/CEC; 4K 60Hz/1440p 144Hz/1080p 240Hz; 18Gbps; 32-ch Audio; Backward Compatible; 30AWG; 6mm (0.24in) O.D.
More Information
SKU HDMI2-CABLE-4K60-6FW
EAN 0065030911665
PDF URLs View PDF
Connect reliably between HDMI UHD devices using this Premium Certified HDMI Cable
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported HDMI 2.0 Features:
This Certified HDMI Cable supports full HDMI 2.0 features:
• Resolutions up to 4K 60Hz using a compatible HDMI source and display
• Supports high refresh rates including 1440p 144Hz and 1080p 240Hz
• 21:9 Aspect Ratio support for cinematic viewing experiences
• High Dynamic Range (HDR10) for higher contrast ratio and vibrant picture quality
• Audio Return Channel (ARC) for sending audio from the TV back to an AV receiver or soundbar
• Up to 32 Uncompressed Digital Audio Channels
• HDMI Ethernet Channel (HEC) for network connectivity over HDMI
• Backward compatible with previous HDMI versions
The StarTech.com Advantage
Connector 2 form factorStraight
Maximum refresh rate240 Hz
Colour depth12 bit
Cable shieldingAluminum mylar foil
HDMI Ethernet channelYes
Audio Return Channel (ARC)Yes
Cable length1.8 m
Connector contacts platingGold
Product colourWhite
AWG wire size24
HDMI version2.0
Data transfer rate18 Gbit/s
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 2560 x 1400, 1920 x 1080 (HD 1080)
Supported video modes1080p, 1440p, 2160p
HDCPYes
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
High Dynamic Range (HDR) technologyHigh Dynamic Range 10 (HDR10)
Cable jacket materialThermoplastic elastomer (TPE)
HDCP version2.2
Supported digital audio channels (uncompressed)32
Cable typeRound cable
Quantity per pack1 pc(s)
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 90%
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Weight & dimensions
Cable diameter9 mm
Package width200 mm
Package depth220 mm
Package height20 mm
Package weight102 g
Packaging data
Package width200 mm
Package depth220 mm
Package height20 mm
Package weight102 g
Technical details
Compliance certificatesRoHS
Logistics data
Products per master (outer) case70 pc(s)
Master (outer) case width400 mm
Master (outer) case length300 mm
Master (outer) case height300 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 6ft (1.8m) Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, HDR10/HDCP 2.2/ARC, 18Gbps, UHD HDMI 2.0 Cord for TV/Monitor/Display, TPE Jacket, White StarTech.com 6ft (1.8m) Premium Certif...
StarTech.com 5in Mini HDMI to HDMI Adapter - 4K High Speed HDMI Adapter - 4K 30Hz Ultra HD High Speed HDMI Adapter - HDMI 1.4 - Gold Plated Connectors - UHD Mini HDMI Adapter 4K - Black StarTech.com 5in Mini HDMI to HDMI Ada...
StarTech.com 3ft (1m) HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - UHD 4K 30Hz Video - HDMI 1.4 Cable - Ultra HD HDMI Monitors, Projectors, TVs & Displays - Black HDMI Cord - M/M
Hot Product
StarTech.com 3ft (1m) HDMI Cable - 4K...
StarTech.com 1m HDMI Cable - 4K High Speed HDMI Cable with Ethernet - 4K 30Hz UHD HDMI Cord - 10.2 Gbps Bandwidth - HDMI 1.4 Video / Display Cable M/M 28AWG - HDCP 1.4 - Black StarTech.com 1m HDMI Cable - 4K High S...
StarTech.com 1.5m High Speed HDMI Cable – Ultra HD 4k x 2k HDMI Cable – HDMI to HDMI M/M
Bestseller
StarTech.com 1.5m High Speed HDMI Cabl...
StarTech.com 3ft HDMI Female to Male Adapter, 4K High Speed Panel Mount HDMI Cable, 4K 30Hz UHD HDMI, 10.2 Gbps Bandwdith, 4K HDMI Female to HDMI Male, HDMI Panel Mount Connector Cable StarTech.com 3ft HDMI Female to Male A...